İngiltere ve Galler’de Hristiyan olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 50’nin altında

 İngiltere ve Galler’de Hristiyan olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 50’nin altında

İngiltere’de 2021 yılında yapılan nüfus araştırmasına göre ilk kez İngiltere ve Galler nüfusunun yarısından azı Hristiyan olduğunu söylüyor.

En son 2011 yılında yapılan araştırmadan bu yana Hristiyan olduğunu söyleyenlerin ülke nüfusundaki oranı yüzde 59,3’ten yüzde 46,2’ye düştü.

Herhangi bir dine mensup olmadığını söyleyenlerin oranı ise İngiltere’de yüzde 25’ten yüzde 37,2’ye, Galler’de ise yüzde 32,1’den yüzde 46,5’e yükseldi.

Toplumda Müslüman olduklarını söyleyenlerin oranı 2011’den bu yana yüzde 4,9’dan yüzde 6,5’e çıktı.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından on yılda bir yapılan ve insanlara çeşitli sorular sorarak İngiltere’de toplumun zaman içinde nasıl değiştiğini tespit etmeyi hedefleyen araştırmaya 24 milyondan fazla kişinin katıldığı bildiriliyor.

Kings College London Üniversitesi’nden Profesör Linda Woodhead, birinin “Bir dine mensup değilim” seçeneğini tercih etmesinin herhangi bir inanca sahip olmadığı anlamına gelmediğini söylüyor ve devam ediyor:

“Bazı insanlar ateist veya agnostik olabilir, bazısı ise spiritüel inançlara sahip olabilir. Bu insanların bir kısmı, hangi dine mensup oldukları sorulduğunda “Emin değilim” seçeneğini tercih edecektir.”

Etnik gruplar başlığı altında İngiltere ve Galler’de yaşayan ve ‘beyaz’ olduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 86’dan yüzde 81,7’ye düştü.

İLGİLİ HABERLER