İngiltere yeni yıl arifesinde grevlerle boğuşuyor

 İngiltere yeni yıl arifesinde grevlerle boğuşuyor

İngiltere yeni yıla grevlerin gölgesinde giriyor. Demiryolu çalışanlarının ardından grev dalgasına pasaport kontrol memurları ve ehliyet sınavı görevlileri de katıldı.

Grevler ülkenin pek çok yerinde ulaşımın durmasına neden oldu. Haftalardır grevde olan demir yolu işçileri Noel öncesi başladıkları grevleri sürdürüyor.

DEMİRYOLLARI

Demir yollarındaki grevler nedeniyle yüz binlerce kişi trenlerde iptallerle karşılaştı. Ocak ayında yapılacak demir yolu grevleri sırasında da seyahatlerin aksaması bekleniyor.

PASAPORT MEMURLARI

Pasaport kontrol memurları da yılbaşına kadar sürecek bir dizi grevin ikincisine başladı. Yaklaşık bin memur 28-31 Aralık tarihleri arasında grevde. Bu nedenle birçok havaalanında hizmetlerde aksama yaşanıyor.

İşlemlerin aksamaması için pasaport kontrol görevlilerinin yerini daha önceki grevlerde de olduğu gibi askerler ve İçişleri Bakanlığı memurları aldı.

DİREKSİYON SINAV GÖREVLİLERİ

İngiltere genelinde 250’den fazla direksiyon sınav görevlisi de 16 Ocak’a kadar grevde olacak.

Kamu ve Ticari Hizmetleri Sendikası Genel Sekreteri Mark Serwotka’dan da, “Rishi Sunak ve Jeremy Hunt kesenin ağzını biraz açarsa grevler iptal edilebilir.” açıklaması geldi.   

İLGİLİ HABERLER