• 13/04/2024

İngiltere’de 19 belediyenin hizmet bedelini ödemek için varlık satmasına izin verildi

 İngiltere’de 19 belediyenin hizmet bedelini ödemek için varlık satmasına izin verildi

İngiltere’de 19 belediyenin hizmet bedelini ödemek için varlık satmasına izin verildi

Hükümet, nakit sıkıntısı çeken 19 İngiliz belediyesinin gelecek yıl hizmet bedelini ödemek için mülklerini ve diğer varlıklarını satmasına izin verileceğini duyurdu.

19 belediyenin içinde daha önce iflas bildiren Birmingham, Woking, Thurrock, Slough, Nottingham and Croydon da var.

Konseylerin normalde günlük harcamaları karşılamak için varlık satmasının yasak olduğu belirtilirken, ancak hükümet, Birmingham ve Nottingham da dahil olmak üzere derin mali sıkıntı içinde olan yetkililer için kuralları gevşetiyor.

Ayrıca uzun vadeli yatırım bütçelerine baskın yapmalarına da izin verilecek.

Hareket, yerel yetkililerin hesaplarını dengelemeye yardımcı olmak için 1,5 milyar sterline kadar kaynak toplamasına olanak tanıyacak.

Hükümet, Nisan ayından itibaren hizmet sunmalarına yardımcı olmak için mali esneklik alanının “istisnai olarak” sağlandığını söyledi.

Bu gelişmnine, birçok belediyenin maliyet baskılarını karşılamak için parklar, eğlence tesisleri ve kültürde kesintilerin yanı sıra belediye vergisinin maksimum %5’e kadar artırılacağı konusunda uyarıda bulunduğu, yerel yönetim için daha geniş bir nakit krizinin yaşandığı bir dönemde ortaya çıktığı belirtildi..

İngiltere’deki konseylerin, belediye vergisini maksimum oranda artırdıkları varsayılırsa, gelecek yıl harcayacakları 64 milyar sterlin olacak; buna konseylerin ve milletvekillerinin baskısının ardından Ocak ayında açıklanan ekstra 600 milyon sterlin de dahil.

İLGİLİ HABERLER