İngiltere’de 2 yaşındaki sığınmacı sosyal konuttaki küf yüzünden öldü

 İngiltere’de 2 yaşındaki sığınmacı sosyal konuttaki küf yüzünden öldü

İngilterede 2 yaşındaki sığınmacı sosyal konuttaki küf yüzünden öldüABONE OLİngiltere’de iki yaşındaki sığınmacı bir çocuğun yaşadığı sosyal konutta maruz kaldığı küf ve mantar sebebiyle ölümü gündem oldu. Küçük çocuğun ölümüyle, gözler sosyal konutlarda konaklamak zorunda kalan sığınmacıların koşullarına çevrildi.

Sudan kökenli Awaab Ishak, İngiltere’ye göçen sığınmacı bir ailenin çocuğuydu. 2020’de, henüz iki yaşını doldurmuşken hayata veda etti. Ölüm nedeniyse İngiltere’de gündeme oturdu.

Awaab’ın ölüm nedenine ilişkin görülen davada sonuç belli oldu. Ailesinin avukatı konuya ilişkin açıklama yaptı.Sosyal konutlarda kalan sığınmacı ailenin içinde yaşamak zorunda olduğu zor koşullara dikkati çekti.

Ölüm nedeni çevresel küf

Adli tıp raporunun detaylarını paylaştı. Buna göre, Awaab, yaşadığı evde bulunan küfe uzun süre maruz kaldı, ciddi solunum yolu rahatsızlığı geçirdi ve hayatını kaybetti. Otopside Awaab’ın kanında ve akciğerlerinde mantar bulunduğu ortaya çıktı. Ölüm nedeni “çevresel küf kirliliği” olarak açıklandı.

Ailesi de 2 yaşında kaybettikleri çocuklarının öksürük nöbetlerinin bazen üç gün kadar sürdüğünü belirtti. Konuyu yerel makamlara iletseler de çözüm bulamadıklarını ifade etti.

İLGİLİ HABERLER