• 20/05/2024

Birleşik Krallık’ta abur-cubur reklamlarına yasak geliyor

 Birleşik Krallık’ta abur-cubur reklamlarına yasak geliyor

Birleşik Krallık, hükümetin obeziteyi azaltma çabasının bir parçası olarak, internette ve TV’lerde abur cubur reklamlarına belli saatler arasında yasak getirmeye hazırlanıyor.

Ülkede obezitenin son 25 yılda neredeyse iki kat artması ve obezite hastalarının korona virüs nedeniyle riskli duruma gelmesi hükümeti bir takım önlemler almaya zorladı.

AKŞAM 9’DAN ÖNCE YASAKLANACAK

Times’ın haberine göre; Başbakan Boris Johnson’ın konuyla ilgili yasa teklifi hazırlanması talimatı verdiği belirtildi. Buna göre; yağlı ve sağlıksız abur cubur yiyeceklerin reklamlarının akşam saat 9’dan önce TV ve internette yayınlanmasına yasak getirilmesi için çalışmalar başlatıldığı bildirildi.

KRALİÇE’NİN KONUŞMASI ETKİLİ OLDU

Daha önce sektördeki firmalardan gelen tepkiler nedeniyle tereddüt yaşayan Johnson’ın Kraliçe Elizabeth’in (11 Mayıs Salı) günü yapmış olduğu konuşmada sağlıksız yiyecek yasağından bahsetmesi sonrası çalışmalara başladığının altı çizildi.

SAĞLIKSIZ YİYECEKLERİN KAPSAMI BELİRLENECEK

İnternette yer alan reklamlar için sıkı bir yasak getirmeyi planlayan hükümet, televizyon ve internette yer alması yasaklanacak sağlıksız yiyeceklerin kapsamını belirlemek için çalışmalara devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER