İngiltere’de artan enerji fiyatlarına karşı ‘faturanı ödeme’ kampanyası 

 İngiltere’de artan enerji fiyatlarına karşı ‘faturanı ödeme’ kampanyası 

İngiltere’de özellikle son bir yılda artan enerji fiyatlarını protesto etmek amacıyla başlatılan “faturanı ödeme” kampanyası devam ediyor.

Hızla büyüyen “Don’t Pay UK” (ödeme yapma) adlı kampanyaya şimdiye kadar 75 bini aşkın kişi katıldı ve bu sayı günden güne artıyor.

Kampanyaya destek veren kişiler arasında Londra’da öğretmenlik yapan 51 yaşındaki Kary de bulunuyor. Kary, son dönemlerde geçim sıkıntısı yaşayan binlerce İngilizden sadece biri. Durumun çok vahim olduğunu ve bir şeyler yapılması gerektiğini söylüyor.

Kampanyanın manifestosundaki “Çok basit” ifadeleri dikkati çekiyor.

Öğretmen olan Kary, “Elektrik ve doğalgaz gibi enerji faturalarında indirim bekliyoruz ve bu fiyatların makul, ödenebilir bir seviyeye çekilmesini istiyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki kasım ayına kadar bir milyon kişinin kampanyaya destek vermesini sağlamak. Ve hükümet bu zamana kadar bir şeyler yapmazsa 1 Kasım günü geldiğinde de büyük bir grev başlatacağız.” diyor.

“Don’t Pay UK” kampanyası kapsamında İngiltere’deki binlerce vatandaş faturalarını ödemezse, bir ilke de imza atılmış olacak. Zira yaklaşık 35-40 yıl boyunca İngiliz halkının buna benzer bir girişimi olmadı.

İLGİLİ HABERLER