Caria Holidays

İngiltere’de balıkçı teknelerinde çalışan göçmen işçiler fiziksel şiddet kurbanı

 İngiltere’de balıkçı teknelerinde çalışan göçmen işçiler fiziksel şiddet kurbanı

İngiltere’de balıkçı teknelerindeki göçmen işçilerin yaklaşık üçte birinin 20 saatlik vardiyalar ile çalıştırıldığı ve yüzde 35’inin fiziksel şiddet gördüğü açıklandı.

Nottingham Üniversitesi Haklar Laboratuvarı tarafından yapılan araştırmada, göçmen işçilerin çalışırken mola vermelerine izin verilmediği ve saat başına ortalama 3.51 pound kazandıkları belirtildi. Birçok göçmen işçi ile yapılan görüşmelere dayanan rapor, teknelerde çok fazla ırkçılık, “aşırı şiddet” ve cinsel saldırı vakalarının yaşandığını ortaya koydu.

SÖMÜRÜLÜYORLAR

Araştırmacılar, Filipinler, Endoezya, Gana, Sri Lanka ve Hindistanlı birçok işçinin “transit vize” ile İngiliz teknelerinde çalıştırıldığı ve bu durumun yasal bir boşluk yaratması nedeniyle sömürünün mümkün hale geldiğini söyledi. Bu vizelerin, işçileri yaşam koşulları açısından bulundukları teknenin kaptanına bağlı kıldıkları ve başka işlere geçmelerini engelledikleri belirtildi.

“TEKNELERDE ÇOK YAYGIN”

Araştırmaya katılan Dr. Jessica Sparks, “Sömürüye dayanan uygulamalar, teknelerde çok yaygın görülüyor. Kötü maaşlar ve uzun çalışma saatleri çok sık görülüyor. Özellikle de fiziksel şiddetin seviyesi inanılmaz” dedi.

İLGİLİ HABERLER