• 19/05/2024

İngiltere’de Brezilya varyantı tespit edildi

 İngiltere’de Brezilya varyantı tespit edildi

İlk olarak Brezilya’da tespit edilen bir koronavirüs varyantı şimdi de İngiltere’de tespit edildi.

BBC’nin bildirdiğine göre; İngiltere’de 3, İskoçya’da ise 3 vaka tespit edildi. Yetkililerin yeni varyant için pozitif çıkanlardan birinin izini sürmeye çalıştığı belirtildi.

Bu arada İskoç hükümeti, üç İskoç vatandaşının Brezilya’dan Paris ve Londra üzerinden kuzeydoğu İskoçya’ya uçtuğunu söyledi.

‘DAHA BULAŞICI OLABİLECEĞİNE İNANILIYOR’

Uzmanlar, ilk olarak Ocak ayında Brezilya’nın kuzeyindeki Manaus’tan Japonya’ya giden kişilerde tespit edilen bu varyantın (P1) daha bulaşıcı olabileceğine inanıyor.

Aşıların buna karşı etkili olmayabileceğine dair endişelere rağmen, NHS İngiltere’den Prof Stephen Powis, aşıların “hızlı bir şekilde adapte edilebileceğini” belirtti.

DİĞER YOLCULAR DA TAKİP EDİLİYOR

İngiltere’de tespit edilen ilk iki varyant vakası, otel karantinası kuralının yürürlüğe girmesinden beş gün önce, 10 Şubat’ta Brezilya’dan ülkeye dönen bir kişinin yaşadığı hanede görüldü.

Güney Gloucestershire’da aynı evde yaşayan diğer 2 kişinin koronavirüs testi de pozitif çıktı ancak bu vakaların varyantla ilgili olup olmadığı üzerindeki çalışmalar henüz neticelendirilmedi.

İngiltere Halk Sağlığı Merkezi (PHE), Sao Paulo’dan Zürih aktarmasıyla Londra’ya yapılan aynı uçuştaki diğer yolcuların da takip edildiğini bildirdi. Ülkede tespit edilen üçüncü vakanın ise bu iki kişiyle bağlantısı yok. Ancak bu kişinin nerede olduğu henüz bilinmiyor. PHE, kişinin kaydının henüz tamamlamadığını, bu nedenle ayrıntıların henüz mevcut olmadığını söyledi.

TEST SAYILARI ARTTIRILIYOR

Güney Gloucestershire’da test sayıları da artırılıyor. Yetkililer, semptom göstermeyen kişilere de test yaptırma çağrısında bulundu.

İskoç hükümeti ise söz konusu üç kişinin testlerinin ev karantinalarında pozitif çıktığını söyledi. Hem PHE hem de İskoç hükümeti, ile benzer mutasyonlara sahip Brezilya varyantını endişe kaynağı olarak tanımladığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER