İngiltere’de Ciarán Fırtınası nedeniyle sel uyarısı

 İngiltere’de Ciarán Fırtınası nedeniyle sel uyarısı

İngiltere’de Ciarán Fırtınası nedeniyle sel uyarısı

Birleşik Krallık’ın bazı kısımları, bu hafta sonunda Ciarán Fırtınası’nın gelmesinden önce önümüzdeki birkaç gün boyunca şiddetli yağmur ve su baskınlarına hazırlanıyor.

İngiltere , İskoçya ve Galler’in bazı bölgelerinde sel uyarıları yapılırken , Kuzey İrlanda’da da sarı yağmur uyarıları yapılıyor.

Ciarán’ın Perşembe günü güney İngiltere ve Galler’e kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur getirmesi bekleniyor.

Uzmanlar, ısrarcı yağışlı havanın neden olduğu doygun zemin koşullarının sel riskini artıracağı konusunda uyardı.

Çevre Ajansı, halkı sahil yolları ve mesire yerlerine dikkat etmeye çağırdı.

Ajans ayrıca, sadece 30 cm (11,8 inç) akan suyun bir arabayı hareket ettirmek için yeterli olduğunu söyleyerek sel sularından geçmeme tavsiyesinde bulundu.

BBC Hava Durumu baş sunucusu Simon King, son zamanlardaki yağışlı ve fırtınalı havanın zemini “zaten oldukça doymuş” hale getirmesi nedeniyle Ciarán Fırtınasının bazı bölgelerde “daha fazla sel riskini beraberinde getireceği” konusunda uyarılarda bulundu:

“Perşembe günü erken saatlerde İngiltere’nin güneyi ve Kanal Adaları’nda fırtına koşullarının oluşması muhtemel; saatte 80 mil, hatta belki de en çok maruz kalan bölgelerde saatte 90 mil kadar şiddetli rüzgarlar zarar verecek. Daha sonra şiddetli yağmur gün boyunca kuzeye ve doğuya yayılacak.”

İLGİLİ HABERLER