• 18/05/2024

İngiltere’de Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon Vakalarında Artış

 İngiltere’de Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon Vakalarında Artış

iStock

İngiltere’de milletvekilleri, gençlerin cinselliği çevrimiçi pornografiden öğrendiğini ve geleneksel cinsel eğitimin gençleri “başarısızlığa uğrattığını” belirtti.

Kadınlar ve Eşitlikler Komitesi, çevrimiçi bilgilerin eksikliğinin seks ve cinsel sağlıkla ilgili olarak “kabul edilemez bir zarar riski” taşıdığını vurguladı.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlarda Artış

Komite, belsoğukluğu ve bulaşıcı frengi gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların vakalarında artış olduğunu tespit etti. 2022’de belsoğukluğu vakalarının 82,592’ye, bulaşıcı frengi teşhislerinin ise 8,692’ye yükseldiği belirtildi. Genel olarak İngiltere’de 2022’de 392,453 yeni cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) tanısının konulduğu kaydedildi.

Hükümetin ve Komitenin Tepkisi

Kadın ve Eşitlik Komitesi Başkanı Milletvekili Caroline Nokes, cinsel sağlık hizmetlerinin kırılma noktasında olduğunu ve yetersiz finansmanla karşı karşıya olduğunu belirterek uygulanmakta olan politikaları eleştirdi. Bir hükümet sözcüsü ise gençlerin bilinçli seçimler yapması için cinsel eğitimin zorunlu hale getirildiğini ve sağlık hizmetlerine yapılan finansmanın artırıldığını savundu.

İLGİLİ HABERLER