• 19/05/2024

Enerjiye bağımlı endüstriler hükümetten yardım talep ediyor

 Enerjiye bağımlı endüstriler hükümetten yardım talep ediyor

İngiltere’de üretimi yüksek miktarda enerjiye bağımlı şirketleri temsil eden çatı kuruluşu The Energy Intensive User Group (EIG) tarafından yapılan açıklamada, doğalgaz fiyatlarındaki sert artışın ardından İngiliz hükümetinin devreye girerek ekonomi için hayati önemde olan bu şirketlere yardım etmesi gerektiğini bildirildi.

Ülkede çelik, seramik, gübre, kağıt, cam, çimento gibi birçok farklı ürünü üreten şirketleri temsil eden grubunun açıklamasında, talebin zirve yaptığı bir dönemde yüksek doğalgaz fiyatları nedeniyle ülkede çelik üretiminin durma noktasına geldiği kaydedildi.

“ASTRONOMİK ARTIŞ…”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Energy Intensive Users Group Başkanı Richard Leese, “Enerji maliyetlerindeki astronomik artışların gübre ve çelik sektörlerindeki üretim üzerindeki etkisini gördük.” dedi.

“KİMSE BU KIŞ KRİZİN TEKRARINI İSTEMİYOR”

Olası daha büyük enerji kaynaklı ekonomik krizin uyarısını yapan Leese, “Enerji yoğun endüstrilerin çok sayıda temel yerli ürün ürettiği ve pek çok tedarik zinciriyle içsel olarak bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, kimse bu kış diğer endüstrilerde bir krizin tekrarlanmasını istemiyor.” şeklinde konuştu.

İngiltere’de doğalgaz fiyatı sadece son 24 saat içerisinde yaklaşık yüzde 37 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

İLGİLİ HABERLER