• 20/05/2024

İngiltere’de ev fiyatları, yüksek mortgage oranlarının etkisiyle sabit kaldı

 İngiltere’de ev fiyatları, yüksek mortgage oranlarının etkisiyle sabit kaldı

Maureen McLean/Rex/Shutterstock

İngiltere’de konut piyasası, yüksek mortgage oranlarının etkisiyle yavaşladı. Halifax’ın raporuna göre, Birleşik Krallık’ta Mart ayında yaşanan fiyat düşüşünün ardından Nisan ayında ev fiyatları sabit kaldı. Bu eğilim, özellikle ilk kez ev alıcılarının daha küçük mülklere yönelmesinden kaynaklanıyor.

Mart ayında tipik bir evin fiyatı %0,9 düşerek altı aydan bu yana ilk kez gerilemişti. Nisan ayında ise fiyatlar 200 £ gibi ufak bir artışla sabit kaldı ve %0,1’lik bir artışla 288.949 £’a yükseldi. Halifax, yıllık bazda fiyatların Nisan ayında %1,1 arttığını ve bunun geçen yılki zayıf fiyat artışı nedeniyle olduğunu belirtti.

Küçük Mülkler Tercih Ediliyor

Halifax konut kredileri başkanı Amanda Bryden, yüksek faiz oranlarının ilk kez alıcıları daha küçük mülklere yönelttiğini ifade etti. Bu eğilim, daire fiyatlarının artışını tetiklerken, büyük evlerin fiyatlarındaki “büyüme açığını” kapatıyor. Bryden, “Ev alıcıları yüksek borçlanma maliyetlerine rağmen konut piyasasında istikrar görüyor” dedi.

Mortgage Onaylarında Artış

Bryden, mortgage onaylarının son 18 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi. Ancak uygun fiyatlı konutlara erişim, özellikle ilk kez alıcılar ve sabit vadeli ipoteklerden çıkanlar için bir sorun olmaya devam ediyor. Finansal piyasalarda İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin daha yavaş olacağına dair beklentiler, mortgage faiz oranlarının son haftalarda yeniden yükselmesine neden oldu. Ortalama iki yıllık sabit mortgage oranı %5,93, beş yıllık sabit oran ise %5,5’e ulaştı.

Emlak Fiyatlarının Geleceği

Emlak şirketi Savills, İngiltere’deki ev fiyatlarının 2024’te %2,5 oranında artacağını tahmin etti. Kuzey Londra’daki bir emlakçı olan Jeremy Leaf, “Ev fiyatlarının biraz yükselip biraz düşmesini görmek bizi şaşırtmadı. Piyasa son bir ayda biraz ivme kaybetti, ancak alıcıların pazarlık yapma şansı artıyor” dedi.

İLGİLİ HABERLER