İngiltere’de evsizleri suçlu gibi gösterecek yasaya tepki

 İngiltere’de evsizleri suçlu gibi gösterecek yasaya tepki

REUTERS/Phil Noble

İngiltere’de hükümetin sunduğu yeni Ceza Adaleti Yasa Tasarısı, bazı evsizlerin suç kapsamına alınmasını içeriyor ve bu durum Muhafazakâr Parti üyeleri de dahil olmak üzere birçok milletvekilinin tepkisine neden oldu.

Avam Kamarası’nda görüşülen bu tasarı, evsizlerin “aşırı kötü kokma” da dahil olmak üzere rahatsızlık vermeleri halinde suçlu sayılmasına olanak tanıyacak. Ancak Muhafazakâr Partili bazı milletvekilleri, tasarının sadece dilencilik yapanlara karşı işlem yapılmasını öngören şekilde değiştirilmesini istiyor.

Eski Yasal Düzenlemelerin Değiştirilmesi Hedefleniyor

Tasarıda öngörülen tedbirler, 1824 tarihli ‘Avarelik Yasası’nı değiştirmeyi amaçlıyor. Hükümet, dilenciliği ve sokakta yatmayı suç haline getiren bu yasayı kaldırma sözü vermişti. Ancak yeni tasarı, polisin “rahatsızlık veren” evsizlere para cezası kesmesine veya tutuklamasına olanak tanıyacak.

Tasarının Eleştirilen Yönleri

Ancak, tasarının eleştirilen yönleri arasında “rahatsız edici davranış” tanımının çok geniş olması ve evsizlerin hapis veya para cezasına çarptırılabilme ihtimali yer alıyor. Muhafazakâr Parti içinden ve dışından gelen eleştiriler, sokaklarda yaşamanın tek başına suç olmadığını ve toplumun korunması ile insanların yardıma ihtiyacı arasında denge kurulması gerektiğini vurguluyor.

Hükümetin ve Eleştirmenlerin Görüşleri

Eğitim Bakanı Gillian Keegan, insanların sokaklardan kurtulmaları için desteklenmesi gerektiğini belirtirken, Başbakan Rishi Sunak’ın da evsizliği suç saymanın yanlış olduğunu ancak toplumun güvenliği için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladığı bildirildi. Muhafazakâr Partili milletvekili Bob Blackman, tasarının sokaklarda uyuyan insanları kriminalize etme etkisi nedeniyle eleştirirken, yardım kuruluşu Crisis ise hükümetin acımasız önlemlerden vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

İLGİLİ HABERLER