• 14/04/2024

İngiltere’de first lady krizi: ‘Ekibi dağıttı’

 İngiltere’de first lady krizi: ‘Ekibi dağıttı’

İngiltere’de yönetime müdahale etmekle suçlanan first lady Carrie Symonds, Başbakanı Boris Johnson’ın ekibinin dağılmasından sorumlu tutuluyor.

İngiltere’de Avrupa Birliği’nden ayrılık sürecini (Brexit) tamamlamak için görevi devrelan Başbakan Boris Johnson’ın (56) kurduğu ekipte son birkaç aydır yaprak dökümü yaşanıyor. Geçen hafta istifa eden başdanışman Dominic Cummings’in (48) ekibinin, first lady Carrie Symonds’ın (32) ekibiyle çatıştığı iddia edildi.

Geçen hafta da Brexit sürecinin kilit isimlerinden Oliver Lewis görevi bıraktı. Bu hafta Brexit Baş Müzakerecisi David Frost’un istifasını ise son anda Johnson önledi.

Johnson, Frosta eski danışmanının görevini teklif ederek istifa krizini durdurdu. Bu dağılmada Johnson’ın hayat arkadaşı olan first lady Carrie Symonds’ın yönetime müdahalesinin etkili olduğu öne sürülüyor.

İddiaya göre Symonds’ın yakın arkadaşları kilit pozisyonlara getiriliyor. En son, first lady’nin dostu Simone Finn, Personel Müdür Yardımcısı olarak; bir diğer dostu Henry Newman ise başdanışman olarak atandı.

Öte yandan iddialar sonrası Symonds adına, “First lady doğum izninde. Siyasi bir müdahalesi yok” savunması yapıldı.

First lady Carrie Symonds’ın köpeği Dilyn ise basbakanlık konutu 10 Numara’da ayrı bir krize yol açtı. Toplantılar sırasında siyasilerin çantasına çiş yapması, mobilyaları kemirmesi ve dokümanları kaybetmesi sonrası çalışanlar alarma geçti. Toplantı saatlerinde Dilyn’in kontrol edilmesi için özel çaba sarf ediliyor.

NTV

İLGİLİ HABERLER