İngiltere’de ortaya çıkan ‘gizemli hepatit’ vakalarının nedeni Covid-19 mu?

 İngiltere’de ortaya çıkan ‘gizemli hepatit’ vakalarının nedeni Covid-19 mu?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere’de şimdiye kadar 74 kişide tespit edilen ‘gizemli hepatit’ vakalarının artış eğiliminde olduğunu bildirdi.

Açıklamada, İngiltere’de son bir aydır hepatit vakalarında artış eğilimi gözlemlendiği kaydedilerek, ‘Nedeni bulunmadan daha fazla vakanın tespit edilme ihtimali çok yüksek.’ ifadesi kullanıldı.

KOVİD-19’UN ROLÜ OLABİLİR

Şimdiye kadarki vakaların patojeninde üst solunum yolunu etkileyen adenovirüs veya Kovid-19’un rolü olabileceğine dair varsayımların dikkate alındığı belirtilen açıklamada, buna karşın diğer bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan faktörlerin vakalarda etkili olma ihtimalinin incelendiğine işaret edildi.

BAZILARINDA ADENOVIRUS TESPİT EDİLDİ

Açıklamada, bazı hepatit vakalarında Kovid-19, bazılarında ise adenovirüs tespit edildiği, fakat hepatit vakalarının bu iki virüsle bağlantısının netleşmesi için vakaların genetik nitelendirmeye gitmesi gerektiği vurgulandı.

KÜRESEL SALGIN OLABİLİR Mİ?

İngiltere’deki hepatit vakalarının yeni bir küresel salgına yol açma ihtimaline değinilmeyen açıklamada, DSÖ üyesi ülkelere, İngiltere’deki hepatit vaka tanımlamalarına uyan enfeksiyonları tanımlayıp Örgüt’e rapor etme çağrısı yapıldı.

İLGİLİ HABERLER