İngiltere’de hastalar MR için 2 buçuk yıl bekliyor

 İngiltere’de hastalar MR için 2 buçuk yıl bekliyor

İngiltere’de hastalar MR için 2 buçuk yıl bekliyor

İngiltere’deki hastaların MR, ultrason ve BT taramaları gibi önemli tanı testlerini almada önemli gecikmeler yaşadığı belirtildi.

The Guardian’ın elde ettiği rakamlara göre, İngiltere’de bazı hastalar ultrason, MRI ve CT taramaları gibi önemli tanı testleri için iki buçuk yıla kadar bekliyor. En uzun bekleme süreleri MRI taraması için iki buçuk yıl, ultrason için neredeyse iki yıl ve CT taraması için bir yıl. Bu rakamlar Liberal Demokratların bilgi edinme özgürlüğü taleplerine cevaben açıklanmıştı.

Kalp sorunları olan kişiler bu durumdan en kötü etkilenenler arasında yer alıyor.

Örneğin, NHS tröstleri ekokardiyogram için 49 hafta, anjiyografi için ise 475 gün beklendiğini bildirdi. NHS anayasasına göre hastaların teşhis testleri için ideal olarak altı haftadan daha az beklemeleri gerektiği düşünüldüğünde bu durum endişe vericiydi.

Artan bekleme listeleri

Teşhis testleri için bekleme listesi yarım milyondan fazla artarak 1,6 milyona ulaştı; bu rakam 2019’dan bu yana %50’lik bir artışa işaret ediyor. Bu rakam, bir konsültan hekime sevk edildikten sonra tedavi için bekleyen 7,7 milyon kişiden ayrı. Teşhis bekleme listesi, bir kontrol veya test için sevk edilen herkesi kapsıyor.

Hükümet girişimleri yeterli mi?

Hükümet yeni toplum teşhis merkezleri açıyor, ancak bu ek yatırımlara rağmen birçok hasta hala testler için birkaç hafta beklemek zorunda kalıyor. Sadece MRI taramaları için bekleme listesi üçte bir oranında artarak 280 bine ulaştı. BT taramaları için ise liste 40 bin artarak 180 bine yükseldi.

Siyasi tepkiler

Liberal Demokratların lideri Ed Davey durumu “ulusal bir skandal” olarak nitelendirerek bu gecikmelerin ele alınması için acil eylem çağrısında bulundu. Parti, toplum teşhis merkezlerinin genişletilmesini ve herkesin yedi gün içinde aile hekimine görünme hakkını savunuyor.

Sağlık sektöründen sesler

Hastalar Birliği İcra Kurulu Başkanı Rachel Power, teşhis testleri için uzun süre beklenmesinin tedavide gecikmelere yol açabileceği ve bunun da etkili olmak için çok geç olabileceği endişesini dile getirdi. NHS Providers da devam eden grevlerin sorunu daha da derinleştirdiğini belirtti.

Resmi yanıt

Sağlık Bakanı Maria Caulfield, hükümetin çabalarını savunarak, bekleme sürelerini azaltmaya odaklandıklarını ve 18 aylık ve iki yıllık bekleme sürelerini azaltma konusunda önemli ilerleme kaydettiklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER