İngiltere’de grip vakaları bir ayda 7 kat arttı

 İngiltere’de grip vakaları bir ayda 7 kat arttı

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) verilerine göre, bir ay önce günde 520 kişi grip nedeniyle hastanelerde tedavi görürken geçen hafta ise günde 3 bin 746 kişi aynı sebepten hastanelerde tedavi altına alındı.

Geçen hafta hastanelerde yatan hastaların 267’sinin yoğun bakımda olduğu belirtilirken NHS, grip vakalarındaki artışın sağlık hizmetleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği uyarısında bulundu.

Geçen yıl aynı dönemde hastanelerde günde 34 grip vakası ve yatak doluluk oranının yüzde 86 olduğu kaydedilirken bu yıl bu oranın yüzde 93’e yükseldiğine işaret edildi.

AŞI TAVSİYESİ

NHS yetkilileri, artan vakalar nedeniyle uygun kişilerin Covid-19 ve grip aşılarını en kısa sürede yaptırması tavsiyesinde bulundu.

NHS Ulusal Tıp Direktörü Profesör Sir Stephen Powis, “Ne yazık ki bu son grip verileri, vakaların sadece bir ayda 7 kat artması ve Covid-19’un devam eden etkisinin sağlık personelini sert şekilde vurmasıyla ‘twindemic’ (Covid-19 ve grip salgınının aynı anda yaşanması) korkularımızın gerçekleştiğini gösteriyor.” diye konuştu

Hastalanan NHS personelinin sayısı, geçen ay sonu itibarıyla yüzde 20 artarak 52 bin 556’dan 63 bin 296’ya yükseldi.

İLGİLİ HABERLER