Manchester’da hastanenin tavanı çöktü: Ağır hastalar tahliye edildi

 Manchester’da hastanenin tavanı çöktü: Ağır hastalar tahliye edildi

Manchester Evening News Syndication

İngiltere’nin Manchester şehrinde yer alan Stockport’taki Stepping Hill hastanesinin iki önemli ünitesinde tavanların çökmesi sonucu hastaların tahliye edildi. Röntgen ile tarama randevuları ise iptal edildi.

İlk kısmi tavan çökmesi 4 Mart’ta radyoloji bölümünde meydana geldi. Bu durum, birçok planlanmış prosedürün iptal edilmesine neden oldu. İkinci çökme ise ertesi gün yoğun bakım ünitesinde yaşandı. Bu çökme nedeniyle ağır hastaların tedavi gördüğü ünite tahliye edildi.

Çöküşler Hastane Altyapısındaki Sorunları Ortaya Çıkarıyor

Stockport NHS Trust’ın Genel Müdürü Karen James, yoğun bakım ünitesinde ve radyoloji bölümünde yaşanan tavan çöküşlerini “iş sürekliliği” olayları olarak nitelendirdi. James, yaşlanan hastane altyapısının gelecekte daha fazla sorun yaratabileceği konusunda uyardı.

Diğer Sorunlar

Stepping Hill hastanesi, yapısal sorunlar nedeniyle başka aksamalarla da karşı karşıya. Kasım ayında müfettişler, ayakta tedavi biriminin ciddi bozulma nedeniyle kapatıldığını belirtti. Ayrıca, hastane bazı ameliyathane seanslarını yeniden planlamak zorunda kaldı ve yağmurlu günlerde su sızıntısı nedeniyle personel “kova ekipleri” oluşturmak zorunda kaldı.

Stockport NHS Trust’ın, Stepping Hill hastanesini tamamen yeni bir tesisle değiştirmek istediği, ancak gerekli onarımlar için yeterli finansmana sahip olmadığı belrtiliyor. İngiltere hükümeti, “yeni hastaneler programı” kapsamında hastane inşası için 2019 yılında taahhütlerde bulunmuştu, ancak Stepping Hill bu projelerden biri olarak seçilmedi.

Yerel Toplum ve Politik Tepkiler

Liberal Demokrat meclis üyesi Tom Morrison, hastane binalarının çürüdüğü için önemli operasyonların haftalarca ertelendiğini belirtti. Liberal Demokratların sağlık sözcüsü Daisy Cooper ise hastanenin onarımlarını gerçekleştirebilmesi için hükümetin acil finansman sağlaması gerektiğini söyledi. Stockport NHS Trust sözcüsü, sızıntıların eski altyapı nedeniyle yaygın olduğunu ve düzenli olarak mülk incelemeleri yapıldığını ifade etti.

İLGİLİ HABERLER