İngiltere’de hayat pahalılığına karşı yeni hareket: Artık Yeter!

 İngiltere’de hayat pahalılığına karşı yeni hareket: Artık Yeter!

İngiltere’de sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve İşçi Partisi’nin sol kanatta yer alan milletvekilleri, ülkedeki hayat pahalılığı kriziyle mücadele için yeni bir politik hareket başlattı.

“Artık Yeter” (Enough is Enough) isimli hareketin dün sosyal medya üzerinden açıldığını duyurduğu internet sayfasına 24 saat içinde yüz elli binin üzerinde kişi üye oldu.

Kuruluş manifestosunda öncelikli taleplerini; reel ücretlerde artış, enerji faturalarındaki bedellerde indirim, gıda yoksulluğuyla mücadele, barınma sorunlarının çözülmesi ve zenginlerin (yüksek oranda) vergilendirilmesi şeklinde sıralayan politik kampanya örgütü “Artık yeter, öfkemizi eyleme dökme vakti geldi” diyor.

Örgütün kamuoyuyla paylaşılan tanıtım videosunda Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) Genel Sekreteri Mick Lynch’in şu sözlerine yer verildi:

“İnsanlar işyerinde kendilerine yapılan muameleden bıktı, bu ruh halini işçi sınıfı adına gerçek bir örgütlenmeye dönüştürmemiz gerekiyor. Biz bölünemeyiz. Daha iyi koşullar için böyle bir örgütlenmeye ihtiyacımız var.”

İLGİLİ HABERLER