İngiltere’de Her Beş Futbolcudan Biri Snus Kullanıyor

 İngiltere’de Her Beş Futbolcudan Biri Snus Kullanıyor

GETTY

Profesyonel Futbolcular Derneği’nin (PFA) yaptırdığı yeni bir ankete göre, her beş profesyonel futbolcudan biri, snus veya nikotin torbaları kullanıyor. Ankete katılan futbolcuların yaklaşık yarısı, önümüzdeki 12 ay içinde snus kullanmayı bırakmayı düşündüklerini belirtti.

Ankete, Premier Lig ve İngiltere futbolunun ikinci kümesi EFL’de oynayan 628 erkek futbolcu ve Kadınlar Süper Lig’den 51 oyuncu katıldı. Anket sonuçları, futbolcuların çoğunun snus kullanımını ifşa etmek istemeyecekleri gerçeğine dikkat çekti.

Snus Kullanımı

Erkek futbolcuların yüzde 18’i şu anda snus kullanırken, yüzde 42’si en az bir kez denediğini belirtti. Kadın futbolcularda ise bu oranlar sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 39 oldu. Anket sonuçlarına göre, erkek futbolcuların yarısı snus kullanmayı bir yıl içinde bırakmayı düşünürken, kadınların yüzde 9’u da aynı niyeti taşıyor.

Snus Nedir?

Snus, poşet çaya benzer bir saşe içindeki bir tütün ürünüdür. Dudağın altına konulur ve nikotin emilir. İngiltere’de snus satışı yasak olsa da kullanımı yasaldır. Tütünsüz nikotin torbaları ise yasal olarak satılmaktadır.

Snus Kullanımının Nedenleri

Ankete katılan futbolcular, snus kullanımının psikolojik hazırlık, stresle başa çıkma mekanizması ve rahatlama sağlama gibi nedenlerle tercih edildiğini belirttiler. Ayrıca, nikotin torbalarının iştah azaltıcı olarak kullanıldığı ve uyum sağlama amacıyla başlandığı da ortaya çıktı.

Sağlık Riskleri

Snus kullanımının yemek borusu ve pankreas kanseri riskini artırdığı ve ağız yaraları ile ilişkilendirildiği bilinmektedir. PFA, artan sayıda futbolcunun snus kullanımı konusunda yardım aldığını belirtmişti.

İLGİLİ HABERLER