İngiltere’de işsizlik yardımına başvuranlar için zorunlu iş deneyimi hazırlığı

 İngiltere’de işsizlik yardımına başvuranlar için zorunlu iş deneyimi hazırlığı

İngiltere’de işsizlik yardımına başvuranlar için zorunlu iş deneyimi hazırlığı

İngiltere’de 18 aydan uzun bir süre boyunca iş bulamayan ve devletten yardım talebinde bulunanlar, gelecek yılın sonlarına doğru planlanan kurallara göre iş deneyimi yerleştirmeleri yapmak zorunda kalacak.

Bu kuralların, insanları işe geri döndürmeye yönelik yeni planların bir parçası olduğu vurgulanırken, aynı zamanda kariyer desteğine fazladan 2,5 milyar £ harcanacağı belirtildi.

Hükümet, bu kişilerin kuralara uymaması durumunda bir süreliğine yardımlara erişimlerini kaybedeceklerini bildirdi.

Öte yandan; Mind adlı yardım kuruluşu, yaptırımların kullanılmasının insanların ruh sağlığını kötüleştireceğini söyledi.

REDDEDENLERİN TALEPLERİ KAPATILACAK

Parlamentonun onayına ihtiyaç duyan bir plan kapsamında, yalnızca standart Evrensel Kredi ödeneği almaya hak kazanan ve iş merkezi personeliyle çalışmayı reddeden veya altı ay sonra kendilerine teklif edilen işi kabul edenlerin talepleri kapatılacak.

Bu kişiler, yardım almaya devam etmek istiyorlarsa ve bu süre zarfında ücretsiz reçete ve hukuki yardım gibi ekstralara erişimlerini kaybetmek istiyorlarsa, başvuru sürecinden tekrar geçmeleri gerektiği anlamına geliyor.

1 MİLYON BOŞ POZİSYON VAR

Şansölye Jeremy Hunt, bu insanların çoğunun çalışmak istediğini ve “iş piyasasında neredeyse bir milyon boş pozisyon varken fırsatların da mevcut olduğunu” söyledi.

Bu arada İşçi Partisi, insanların işe geri dönmesine yardımcı olmak amacıyla NHS bekleme listelerini azaltmak için fazladan 1,1 milyar £ yatırım yapma sözü verdi.

Hazine’ye göre, iş aramayanların sayısı salgından bu yana keskin bir şekilde arttı ve bu da ekonomiye zarar verdi.

Temmuz ayına kadar geçen üç ayda bir yılı aşkın süredir işsiz olarak kayıtlı 300.000 kişinin olduğu belirtildi.

2024 sonlarından itibaren zorunlu işe yerleştirme denemeleri 18 aydan uzun işsizler için de uygulamaya konulacak ve katılmayı reddedenlerin sosyal yardımları kaldırılacak.

İLGİLİ HABERLER