• 02/03/2024

Tablo tersine döndü: İngiltere’de iyimser, AB karamsar

 Tablo tersine döndü: İngiltere’de iyimser, AB karamsar

Koronavirüs salgınının ilk aylarında sürü bağışıklığı stratejisiyle ciddi tepki çeken Birleşik Krallık, aşılama stratejisi ve alınan sıkı önlemlerin etkisiyle salgınla mücadelede başarılı bir çizgide ilerlemeye başladı. Tüm salgın verileri düşüş eğilimine girerken halkının yüzde 50’ini aşılamayı başardı.

Avrupa Birliği ülkeleri ise bu verilerin yanına bile yaklaşamadı. Aşılama sürecinde yavaş ilerleyen bu ülkelerin sağlık sistemleri de zorlanmaya başladı. Avrupa ülkeleri mevcut önlemleri daha da sıkılaştırma eğilimi içinde.

Birleşik Krallık’ta 30.5 milyon kişiye ilk doz aşıları yapılırken iki dozu da olanların sayısı 3.7 milyona yükseldi. AB ülkeleriyle kıyaslandığında net bir başarı olarak değerlendirilebilecek aşılama sürecinin yarattığı ortam salgın verilerini de doğrudan etkileyen bir tablo oluşmasını sağladı.

Vaka, hastaneye yatış ve ölüm sayıları son altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Ocak ayındaki verilerle kıyaslandığında ölüm oranlarında yüzde 95’e varan bir düşüş söz konusu.

İLGİLİ HABERLER