İngiltere’de konut fiyatları art arda ikinci kez beklenmedik şekilde düştü

 İngiltere’de konut fiyatları art arda ikinci kez beklenmedik şekilde düştü

Alexander Spatari/Getty Images

İngiltere’de konut fiyatları, Nisan ayında art arda ikinci kez beklenmedik bir şekilde düşüş gösterdi. İnşaat sektörü kuruluşu Nationwide’ın verilerine göre, düşüşün başlıca nedeni yüksek Mortgage oranları nedeniyle ortaya çıkan “karşılanabilirlik baskıları.”

Nisan ayında ortalama konut fiyatı, Mart ayına kıyasla %0,4 düşerek 261.962 £ oldu. Bu, kredi veren Nationwide’ın aylık endeksinde beklenen %0,2’lik artışın tersine dönmesine neden oldu. Yıllık konut fiyat artışı da %1,6’dan %0,6’ya geriledi.

Nationwide’ın baş ekonomisti Robert Gardner, yavaşlamanın devam eden karşılanabilirlik baskılarından kaynaklandığını belirtti. Gardner, “Mevsimsel etkiler de dikkate alındığında, ev fiyatları şu anda 2022 yazında kaydedilen en yüksek seviyelerin yaklaşık %4 altında” dedi.

Yüksek Mortgage Oranları

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürme planlarını ertelemesiyle birlikte, bazı kredi kuruluşları sabit Mortgage anlaşmalarının oranlarını %0,4’e kadar artırdı. Bu durum, Mortgage oranlarının yükselmesine neden olarak konut satın almanın maliyetini artırdı.

Mortgage komisyoncusu SPF Private Clients’ın genel müdürü Mark Harris, “Mortgage oranları yükselmeye devam ederken, satın alınabilirlik, mülk satın almak için ipoteğe güvenenler için bir sorun olmaya devam ediyor” dedi. Harris, önümüzdeki haftalarda Mortgage fiyatlarında dalgalanmalar olmasının muhtemel olduğunu belirtti.

İlk Kez Alıcıların Zorlukları

Nationwide’ın analizi, konut piyasasında son dönemde yaşanan toparlanmanın bir miktar yavaşladığını gösteriyor. Örneğin, Mart ayında Mortgage onayları, Eylül 2022’den bu yana en yüksek seviyeye yükselmişti. Ancak Nationwide tarafından yapılan bir ankete göre, önümüzdeki beş yıl içinde ilk kez ev sahibi olmak isteyenlerin %49’u, son 12 ay içinde planlarını ertelemek zorunda kaldı.

Ankete katılanların %53’ü, konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu düşündükleri için konut satın alma planlarını ertelediklerini belirtirken, %41’i yüksek Mortgage maliyetlerinin kararlarını etkilediğini söyledi.

Farklı Bölgelerde Daha Ucuz Evler

Ankete katılanların %55’i, konut fiyatlarının daha düşük olduğu farklı bir bölgeden ev satın alma veya daha büyük bir ev alma konusunda istekli olacaklarını ifade etti.

MT Finance’in direktörü Tomer Aboody, konut piyasasının istikrar kazanması için bazı değişikliklerin gerekli olduğunu söyledi. Aboody, “Bu ister düşen faiz oranları, ister ipoteklerde daha fazla esneklik, isterse damga vergisi reformları olsun, alıcıların güvenle satın alma ve taşınma taahhüdünde bulunabilmeleri için istikrara ihtiyaç var” dedi.

İLGİLİ HABERLER