İngiltere’de maymun çiçeğinin endemik hale gelmesini önleme çağrısı

 İngiltere’de maymun çiçeğinin endemik hale gelmesini önleme çağrısı

İngiliz haber ajansı BA Media’nın bildirdiğine göre her ne kadar sağlık yetkilileri sakin olma çağrısında bulunsa da hükümet üyeleri, hastalığın eşcinsel toplulukta ‘ciddi korku ve endişeye neden olması’ sebebiyle Sağlık Bakanı Steve Barclay’den harekete geçmesini istedi.

Muhafazakârlar, İşçi Partisi, Liberal Demokratlar, Yeşiller ve İskoç Ulusal Partisi’nden LGBT bireyler tarafından imzalanan Barclay’a yönelik mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Çeşitli siyasi partilerden bizler (LGBT bireyler), hükümete maymun çiçeği salgınını bir halk sağlığı acil durumu olarak ele alınmasına yönelik çağrı yapmak için bir araya geldik. Maymun çiçeğinin Birleşik Krallık’ta endemik olmasına izin veremeyiz.”

Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı Sözcüsü de “Binlerce maymun çiçeği aşısı yapıldı ve İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) risk altındakilere aşı olma çağrısı yapmak için çalışıyor” dedi.

Mektup, ABD’nin perşembe günü, fon tahsis edilmesini sağlayacak, veri toplamaya yardımcı olacak ve hastalıkla mücadele için ek personel görevlendirecek bir adımla maymun çiçeğini halk sağlığı acil durum ilan etmesinden sonra geldi.

İLGİLİ HABERLER