İngiltere’de otel karantinası mı, 27 bin liralık hapishane mi?

 İngiltere’de otel karantinası mı, 27 bin liralık hapishane mi?

Yazar Dr. Gülgün Türkoğlu Pagy, kızının okulu için Londra’ya yaptığı seyahatin ardından İngiltere’nin zorunlu tuttuğu otel karantinasında yaşadıklarına Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda anlattı.

Otele 2 bin 400 pound (yaklaşık 27 bin 500 lira) ödeyen Pagy, “Bu izolasyon sağlıklı insanı bile hasta eder. Günde iki kez 15’er dakika bahçe izni var. Ona da güvenlik eşliğinde inilebiliyor” diye konuştu.

İşte Gülgün Türkoğlu Pagy’nin karantina sırasında yaşadıkları…

ODADA TEK KALMA GARANTİSİ BİLE YOK

“Ülkelere giriş kuralları sıklıkla değişiyor. Ben ve kızım biletimizi aldığımızda Türkiye sarı listedeydi ve koşullar daha farklıydı. Ancak şu anda kırmızı listeye alındığını biliyorduk. Yani bu karantinayı bilerek uçtuk. Uçağa binmeden önce ikimiz de PCR testi yaptırdık ve negatif çıktık. Ancak İngiltere’nin aldığı son kararlarda bunun hiçbir önemi yok ve kendi belirledikleri otelde herkesi 10 gün karantinaya alıyorlar. Ülkeye girerken imzaladığımız kâğıtta burada içeceğin suyu bile ödetiyorlar. Koşullara göre odada tek kalacağınıza dair bir garanti verilmiyor. Kırmızı ülkelerden gelenlerle aynı odaya konulabiliyorsunuz. Zaten eğer Türkiye’den İngiltere’ye gidiyorsanız belli beş havalimanı dışında başka bir yere uçma özgürlüğü hâlâ yok. Tüm bunlar çok korkunç uygulamalar. İnsanların hak ve özgürlükleri ellerinden alınıyor.”

‘İSTER 4, İSTER 34 AŞILI OLUN’

Uçaktan indiklerinde 900 metre içinde 3 kez aynı belgelerin en baştan sorgulandığını anlatan Pagy, “Burada hangi ülke vatandaşı olursanız olun, ister 4 aşılı ister 34 aşılı olun kırmızı listedeki ülkelerden geliyorsanız aynı uygulamaya tabi tutuluyorsunuz. Buradaki insanlar son derece mesafeli ama samimi. Aslında kuralları uygulayanlar da yaptıklarının ne kadar mantıksız olduğunun farkında. Uçaktan inen tüm yolcular herkesin gümrük işleri bitene kadar otobüste bekletildi. Bu sistemde hem alıkonulanlar hem de alıkoyanlar net bir şekilde utanç içerisinde. Oteli seçme hakkınız yok, oda türü seçme hakkınız yok. Biz otel ücretini karşıladık ancak paranız olmazsa ne oluyor onu bile bilmiyoruz. Günde sadece iki kez 15 dakika yürüyüş hakkımız var. Adeta volta atılan bir bahçe. Önce güvenliği arıyoruz. Biri gelip bizi alıyor. Maskemizi takıp kendi başımıza bahçeye çıkma hakkımız yok. Ama görevliler de utanıyor bunun insanlık dışı bir uygulama olduğunun farkındalar. 10 gün boyunca maymunlar gibi camlardan dışarıyı izliyoruz. Böyle bir şey olabilir mi? Şimdi bunlar toplumsal sağlığı korumak için mi yapılıyor?

ROPÖRTAJIN TAMAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

İLGİLİ HABERLER