İngiltere’de, resmi yazışmalara göre sığınmacılar merkezlerde yasa dışı olarak alıkonuldu

 İngiltere’de, resmi yazışmalara göre sığınmacılar merkezlerde yasa dışı olarak alıkonuldu

İngiltere’de yüzlerce göçmen, BBC’nin elde ettiği İçişleri Bakanlığı e-postalarına göre, göçmen geri gönderme merkezlerinde yasadışı bir şekilde alıkonuldu.

Bir e-postada Dover yakınlarındaki Manston kasabasında kurulan bir merkezde haddinden fazla insanın tutulduğu belirtildi.

Söz konusu e-postada gözaltıların “artık yasal olmadığı” vurgulanırken, “İnsanları olabilen en kısa sürede otellere yerleştirmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, örneğine rastlanmamış şekilde artan göçmen teknelerinin, iltica sistemi üzerinde “çok büyük bir baskı” uyguladığı kaydedildi.

Bakanlık, “insanların olabildiğince hızlı bir biçimde otellere ya da diğer konaklama yerlerine götürülmesine çalışıldığını ” ifade etti.

E-postalar İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın Manston’a gerçekleştirdiği ziyaretten bir gün sonra, yani 4 Kasım’da gönderildi.

Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında elde edilen e-postalara göre, İçişleri Bakanlığı yetkilileri endişelerden haberdar edildi.

Anamuhalefetteki İşçi Partisi’nin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, e-postalarla İçişleri Bakanlığı’nın yasaları nasıl çiğnediğinin ve planlama başarısızlıkların bu durumu nasıl ortaya çıkardığının görüldüğünü söyledi.

Cooper, Braverman yönetimi altında İçişleri Bakanlığı sistemin kontrolünü kaybettiğini savundu.

İLGİLİ HABERLER