İngiltere’de tren makinistlerinden “fazla mesai” grevi

 İngiltere’de tren makinistlerinden “fazla mesai” grevi

İngiltere’de tren makinistlerinden “fazla mesai” grevi

İngiltere’de demiryolu yolcuları, tren sürücülerinin son endüstriyel eylemi nedeniyle bu hafta daha fazla aksamayla karşı karşıya.

Aslef Tren Makinistleri Sendikası üyeleri 7 Ağustos Pazartesi gününden 12 Ağustos Cumartesi gününe kadar fazla mesai yapmayacak.

Eylemin, ciddi aksamalara yol açan ücret, işler ve koşullar hakkında uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığın parçası olduğu bildiriliyor.

Yolcuların seyahate çıkmadan önce demiryolu hizmetlerini kontrol etmeleri tavsiye ediliyor.

Tren sürücüleri ne gibi önlemler alıyor?

Aslef üyeleri, fazla mesai yasağı şeklinde grev dışında endüstriyel eylemde bulunuyorlar.

İngiltere merkezli 15 tren şirketindeki seferler, 7 Ağustos Pazartesi gününden 12 Ağustos Cumartesi gününe kadar kesintiye uğrayacak.

Fazla mesai yasağı, Avanti West Coast, Chiltern Demiryolları, Cross Country, East Midlands Demiryolu, Greater Anglia, Great Western Demiryolu, GTR Great Northern Thameslink, Ada Hattı, LNER, Kuzey Trenleri, Güneydoğu, Güney/Gatwick Ekspresi, TransPennine Express ve West Midlands Trenleri, Güney Batı Demiryolu ana hatlarını etkileyecek.

Çoğu şirketin, tam programlarını yürütmek için fazla mesai yapan sürücülere güvendiği bildirildi.

Tren operatörlerinin hizmet seviyelerini azaltabileceği ve yolcuların seyahate çıkmadan önce kontrol etmeleri öneriliyor.

Daha fazla tren grevi olacak mı?

RMT sendikasındaki işçilerin Cumartesi günkü eylemi, şu an için planlanan son grevdi.

Hiçbir şey değişmezse, RMT, üyeleri yeniden oylamak zorunda kalacağı Kasım ayına kadar daha fazla grev çağrısı yapmaya devam edebilir.

Demiryolu işçileri neden grevde?

Sendikalar, herhangi bir maaş teklifinin artan yaşam maliyetini yansıtması gerektiğini belirtiyor.

Sektör, ücretlerin artması için çalışma şekillerinde yapılacak değişikliklerin kabul edilmesi gerektiğini belirtirken, sendikalar bunlardan bazılarından memnun değil.

İLGİLİ HABERLER