Caria Holidays

İngiltere üst mahkemesinden Uber’i yıkan karar

 İngiltere üst mahkemesinden Uber’i yıkan karar

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, taksi çağıran Uber’in sürücülerini serbest meslek sahibi olmak yerine işçi olarak sınıflandırması gerektiğine karar verdi.

Karar, on binlerce Uber sürücüsünün asgari ücret ve tatil ücreti almaya hak kazanacağı anlamına geliyor. Bu kararla ayrıca, Uber şirketinin ağır bir tazminatla karşı karşıya kalabileceği belirtilirken ve iş ekonomisi için daha ciddi sonuçları olabileceği düşünülüyor.

ÜST MAHKEMEYE TAŞIMIŞTI

Amerikalı şirket ilk karara itiraz ederek davayı en üst mahkemeye kadar taşımıştı. Fakat Yargıç George Leggatt kanunların kendi gelirleri ve çalışma koşulları üzerinde neredeyse hiç kontrolü olmayan bireylere koruma sağlamayı hedeflediğini vurgulayarak mahkemenin Uber’in itirazını oy birliği ile reddettiğini belirtti.

DAVACI OALRAK 25 SÜRÜCÜ BULUNUYOR

Dosyada davacı olarak 25 sürücü bulunuyor. Uberin en büyük pazarlarından biri olan İngiltere’de 60 bin sürücü bulunuyor ve bunların 45 bini sadece Londra’da faaliyet gösteriyor.

‘HEYECEANLIYIZ’

Ekim 2016’da Uber’e karşı ilk olarak bir istihdam mahkemesini kazanan eski Uber sürücüleri James Farrar ve Yaseen Aslam, BBC’ye karardan “heyecanlandıklarını ve rahatladıklarını” söyledi.

İLGİLİ HABERLER