bellonareklam1

İngiltere’de yapılmış antikor testi atıkları Türkiye’den çıktı

 İngiltere’de yapılmış antikor testi atıkları Türkiye’den çıktı
iinternational supermarket

İngiltere’deki plastik atıkların yaklaşık yüzde 40’ının Türkiye’ye ihraç edildiği ve bu atıkların yasa dışı yollarla toplanarak yakıldığı açıklandı. Atıklar arasında İngiltere’de uygulanan antikor testi bile bulunuyor.

BBC’nin haberine göre; Greenpeace çevre örgütü tarafından yayınlanan rapora göre; İngiltere’den Türkiye’ye 2020 yılında 210 bin ton plastik atık ihraç edilirken, bunların Türkiye’de geri dönüştürülmek yerine, bir kısmının yollara, tarlalara ve su kaynaklarına atıldığını ve buralarda yakıldığını tespit edildi.

TESCO VE ASDA’NIN PLASTİK POŞETLERİ BULUNDU

Rapor için araştırmacıların Adana’daki 10 çöp sahasını inceledi. İngiltere’de faaliyet gösteren Tesco, Asda, Co-op, Aldi, Sainsbury’s, Lidl ve Marks & Spencer gibi süpermarket devlerine ait plastik poşetler ve yine bu şirketlerin ürünlerini buldu.

Rapora göre Akdeniz kıyılarında ise, İngiliz markası tuvalet kâğıdı ambalajları dâhil olmak üzere, sahil boyunca İngiltere’den ithal edilmiş plastikler bulundu.

ANTİKOR TESTİ BULUNDU

Araştırmada İngiltere’de yapılmış bir korona virüs antikor testi de bulundu. Bu da atıkların bir yıldan daha eski olamayacağını gösterdi.

“AVRUPA’NIN PLASTİK ÇÖPLÜĞÜ OLMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Türkiye merkezli Greenpeace Akdeniz’in biyoçeşitlilik projesi sorumlusu Nihan Temiz, Avrupa’dan Türkiye’ye her gün 241 kamyon dolusu plastik atık geldiğini söyledi ve “Bu bizi mahvediyor” dedi. Temiz şöyle devam etti:

“Verilerden ve sahadan görebildiğimiz kadarıyla, Avrupa’nın en büyük plastik atık çöplüğü olmaya devam ediyoruz.”

İLGİLİ HABERLER