İngiltere’de Yüzlerce Eve ‘Su İçmeyin’ Uyarısı

 İngiltere’de Yüzlerce Eve ‘Su İçmeyin’ Uyarısı

İngiltere’de Yüzlerce Eve ‘Su İçmeyin’ Uyarısı

İngiltere’de Surrey’nin Bramley köyünde yaşayan 600’den fazla hane, Thames Water’ın yakıt sızıntısı nedeniyle musluk suyu içmemeleri konusunda uyarıldı. Su şirketi, bir benzin istasyonundan sızan yakıtın ardından yapılan testlerde tehlikeli sonuçlar elde edilmesi üzerine bu önlemi aldı.

Thames Water, Bramley’deki kütüphane ve Artington Park-and-Ride gibi merkezi noktalara şişelenmiş su istasyonları kurarak, halka temiz su temin ediyor. Bölgesel Operasyonlar Direktörü Tess Fayers, “Bu, Bramley kasabasını uzun süredir rahatsız eden yakıt sızıntısı sorunuyla bağlantılı” dedi.

Sağlık ve Güvenlik Önlemleri

Su şirketi, musluk suyunun kaynatıldıktan sonra bile diş fırçalamak veya yemek hazırlamak için kullanılmaması gerektiğini belirtti. Ancak, banyo yapmak, tuvalet sifonunu çekmek ve çamaşır makinelerinde kullanılabileceğini ekledi.

Uzun Süredir Devam Eden Sorun

Çevre Ajansı, Bramley’deki yeraltı suyu kirliliğini araştırmaya devam ediyor. Bu uzun süredir devam eden sorun, bazı işletmelerin yakıt kokusu nedeniyle 100.000 £ kaybettiğini bildirmesine yol açtı. Thames Water, benzin istasyonunun dışındaki su borusunu değiştiriyor ve çalışmaların yaklaşık dört hafta süreceği belirtiliyor.

Halkın Tepkisi

Bramley sakini Helen Melia, durumu “son derece sakıncalı ve endişe verici” olarak nitelendirdi. Yerel halk, şişelenmiş su satın alarak önlem almaya çalışıyor. Catha Holt, su tedarikiyle ilgili endişeler nedeniyle yılın başından bu yana sadece şişelenmiş su içtiğini söyledi.

Güvenlik Önlemleri

Thames Water, Ekim ayından bu yana düzenli olarak su testleri yapıyor ve son zamanlarda bu testlerin sayısını haftada 12’ye çıkardı. Su firması, yüksek düzeyde hidrokarbonların tespit edildiği üç lokasyonu yeniden test etti ve sonuçların bağımsız bir laboratuvarda doğrulandığını belirtti.

İlgili Diğer Olaylar

Bu ayın başlarında Devon’da binlerce kişiye, bir parazit salgını nedeniyle içmeden önce musluk suyunu kaynatmaları söylendi. South West Water, Hillhead rezervuarının ve daha geniş Alston bölgesinin salgının potansiyel nedeni olarak araştırıldığını belirtti. Sağlık Güvenliği Ajansı, cryptosporidium vakalarının sayısının 100’e ulaştığını açıkladı.

İLGİLİ HABERLER