Yeni güvenlik uygulamasıyla kadınlar riskli sokaklardan uzak tutulacak

 Yeni güvenlik uygulamasıyla kadınlar riskli sokaklardan uzak tutulacak

İngiltere’de kadınların güvenli bir şekilde eve gittiğini takip edecek uygulama deneme aşamasında…

TEST AŞAMASINDA

Ücretsiz ve kâr amacı gütmeyen Path Community projesi şu anda Londra’nın güneyindeki Southwark ve Lambeth Metropolitan polisi de dahil yaklaşık 500 kişi tarafından test ediliyor.

KARANLIK SOKAKLARDAN UZAK TUTACAK UYGULAMA

Uygulama karanlık ara sokaklardan ve toplumsal güvenlik bakımından riskli bölgelerden kaçınacak bir rota oluşturulmasını sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar kendilerini güvensiz hissettikleri yerleri de işaretleyebiliyor.

ROTADAN SAPARSA İYİ OLUP OLMADIĞI SORULACAK

Yeni uygulama, geceleri eve yürüyen kadınların telefonlarında bir rota belirlemesini sağlıyor. Kişi rotadan 40 metreden fazla saparsa veya üç dakikadan fazla yerinde durursa, uygulama iyi olup olmadığını soruyor.

Yanıt gelmezse, kişinin seçtiği “velilerin” (örneğin, arkadaşlar ve aile üyeleri) telefonlarına rotadan bir sapma olduğuna dair bildirim gönderiliyor. Bu bildirimi alan kişilerin durumu değerlendirip gerekirse polise Haber vermesi bekleniyor.

KADINLAR TEPKİLİ

İngiltere’de kadınları korumak amacıyla İçişleri Bakanlığı desteğiyle çıkarılan uygulama kadınların tepkisini çekti. Kadın güvenliği aktivistleri “kadınları ve kızları aşağılayıcı” olarak tanımladıkları uygulamanın erkek kaynaklı Kadına Şiddet sorununa hiçbir çözüm getirmediğini savunuyor.

İLGİLİ HABERLER