İngiltere’den dünyada bir ilk! Kalp hastası bebek kök hücreyle tedavi edildi

 İngiltere’den dünyada bir ilk! Kalp hastası bebek kök hücreyle tedavi edildi

İngiltere merkezli Bristol Üniversitesi dünyada bir ilki gerçekleştirdi.

Prof Dr Massimo Caputo ve ekibi, doğuştan kalp hastalığı olan 2 yaşındaki Finley’in kalbine enjekte ettikleri kök hücreyle iyileştirdi.

Henüz 4 günlükken açık kalp ameliyatı geçiren Finley’in yaşama şansının düşük olduğunu belirten doktorlar, Finley’i ameliyattan sonra kalbinin ve ciğerlerinin işlevini devralan bir makineye bağladı. Ameliyat sonrasında kalp fonksiyonlarını büyük ölçüde kaybeden Finley’e haftalar boyunca ilaç tedavisi yapıldı.

KÖK HÜCRE ENJEKTE EDİLDİ

Prof Dr Caputo ve ekibi, Finley’e sıra dışı bir işlem gerçekleştirerek küçük bebeğin kalbine doğrudan belirli bir tipteki kök hücre enjekte etti.

Operasyon sonrasını anlatan Finley’in annesi Melissa Hudd “Kök hücre tedavisinden sonraki iki hafta içinde Finley’de bir değişiklik fark ettik. Eve ilk kez henüz 6 aylıkken geceleri nefes almasına yardımcı olan bir makineyle geldi” ifadelerini kullandı.

Operasyondan sonra kademeli olarak iyileşmeye başlayan Finley’in sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

‘Kök hücre plasteri’ test edilecek

Prof Dr Caputo ve ekibi, Finley’in başarılı ameliyatından sonra ‘kök hücre plasteri’ olarak adlandırdıkları yamayı geliştirerek gelecek 2 yıl içinde deneylerle test edeceklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER