• 19/05/2024

İngiltere’den dünyada ilk: ‘Kovid-19 insan deneyi’

 İngiltere’den dünyada ilk: ‘Kovid-19 insan deneyi’

İngiltere’de gerçekleştirilecek dünyanın ilk Covid-19 “insan deneyi” (human challenge) çalışmasında sağlıklı, genç gönüllülere aşı ve tedavileri test etmek için koronavirüs bulaştırılacak.

Etik onayı alan çalışma önümüzdeki haftalarda başlayacak ve 18-30 yaş arası 90 kişi seçilecek. Sağlık görevlileri deneklerin sağlıklarını izlerken, güvenli ve kontrollü bir ortamda virüse maruz kalacaklar.

‘DAHA İYİ GÖZLEM YAPABİLECEKLER’

Denemeler, bilim insanlarının enfeksiyona neden olan en az miktardaki koronavirüsü ve vücudun bağışıklık sisteminin buna nasıl tepki vereceğini belirlemelerine yardımcı olacak. Bu, doktorların, aşıların ve tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunacak olan virüsün neden olduğu hastalık olan Covid-19’u daha iyi anlamalarını sağlayacak.

GEÇMİŞTE BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Bugüne kadar İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar, sıtma, tifo, kolera ve grip dahil olmak üzere bir dizi hastalık için tedavilerin geliştirilmesinde hayati bir rol oynadı.

Human Challenge çalışması, Birleşik Krallık hükümetinin Aşı Gücü, Imperial College London, Royal Free London NHS Foundation Trust ve viral insan deneyi modellerine öncülük eden hVIVO şirketi arasındaki bir ortaklık tarafından gerçekleştiriliyor.

İLGİLİ HABERLER