İngiltere’den ‘dünyanın geleceğini kurtarma’ planı

 İngiltere’den ‘dünyanın geleceğini kurtarma’ planı

İngiltere, dünyanın yeni hastalıklara ve salgınlara hazırlıklı olmasını sağlamak ve gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek hastalık ve salgınlar için aşı ve tedavi üretiminin hızlandırmak için uluslararası düzeyde bir uzman grubu kurmaya karar verdi.

Reuters’ın bildirdiğine göre;  İngiltere’nin G7 başkanlığında start verilen  ‘Salgına Hazırlık Ortaklığı’ çalışma grubu, raporunu Haziran ayında yapılması planlanan zirvede sunacak.

HANCOCK: “DÜNYA ÇAPINDAKİ HAZIRLIK GÜÇLENECEK”

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, grubun video konferans yoluyla düzenlenmesi planlanan 2 günlük toplantı öncesinde, “Ülkemiz, koronavirüs deneyiminden yararlanma ve gelecekteki olası salgınlara karşı dünya çapında hazırlığı güçlendirmek için ortaklarımızla birlikte çalışmaya kararlıdır. Belirlenen uzman grup, önümüzdeki yıllarda insanlarımızı yeni hastalıklardan korumak ve hayatlarımızı kurtarmak için çabalarımıza öncülük edecekler” diye konuştu.

HÜKÜMET BAŞ DANIŞMANI BAŞKANLIK EDECEK

Çalışma grubuna, İngiltere hükümeti Baş Danışmanı Patrick Vallance’ın başkanlık edeceği belirtilirken; aşı üreticileri Pfizer, AstraZeneca, ve Johnson&Johnson’ın yöneticileri ve bilim insanlarının da grupta yer alacağı öğrenildi.

Öte yandan İngiltere, Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’na da (CEPI) 16 milyon sterlin finansman sağlayacak.

İLGİLİ HABERLER