• 20/05/2024

İngiltere’nin 6 büyük yatırımcısından ortak karar

 İngiltere’nin 6 büyük yatırımcısından ortak karar

İngiltere’nin en büyük yatırım kuruluşlarından Aberdeen Standard, Aviva Investors, BMO Global, CCLA, LGIM ve M&G, 4 Nisan’da Londra Borsası’nda halka arzı gerçekleştirilmesi beklenen Deliveroo’ya çalışan haklarına ilişkin endişelerinden dolayı yatırım yapmayacaklarını açıkladı.

Akıllı telefon uygulaması üzerinden verilen yemek siparişlerini kurye servisi ile ulaştıran şirketin, söz konusu yatırım kuruluşlarının açıklaması öncesi yaklaşık 8,8 milyar sterlin değerlemeye ulaşması bekleniyordu.

İngiltere’deki 6 büyük yatırım kuruluşunun açıklamasının ardından Deliveroo, hisse başı fiyatının 3,90 sterlin ila 4,10 sterlin arasında olacağını açıkladı. Böylece şirketin toplam değerleme beklentisi 8,8 milyar sterlinden 7,9 milyar sterline geriledi.

Yatırımcılar, çalışanların serbest meslek çalışanı olarak gösterilmesi, asgari ücret, yıllık ücretli tatil ve emeklilik gibi haklarının verilmemesi nedeniyle şirketin ileride karşılaşabileceği davalardan ve bunların sonucunda oluşabilecek yüklü tazminatlardan endişe ediyor.

İLGİLİ HABERLER