• 19/05/2024

İngiltere’nin Devlet Destekli Yeni Kredi Programı

 İngiltere’nin Devlet Destekli Yeni Kredi Programı

İngiltere haberlerinde bugün öne çıkan konulardan bir tanesi de İngiltere’nin hükümet destekli yeni bir kredi programı başlatmış olması! İhtiyaç duyan işletmelere ek finansman destek sağlamayı amaçlayan bu program “Kurtarma Kredisi Programı” olarak anılıyor. Pandemiden ötürü sıkıntılı dönemler yaşayan işletmeler ve iş sahipleri; kurtarma kredisi ile 2021 yılı boyunca devlet garantili finans desteğinden faydalanabilecek.

İngiltere hükümetini sunduğu kurtarma kredisi programının detayları ise şu şekilde:

6 Nisan tarihinden itibaren her türlü işletme (kuaför, cafe, restoran, spor salonu, otel vb.) 25.000 pound ile 10 milyon pound arasında değişen kredilere erişme hakkına sahip. Bu yeni kredi programı aynı zamanda işletmeleri ve onların sorumlu oldukları iş dallarını korumak için ihtiyaç duyulan ek yardımları da sağlayacak. Kurtarma kredileri %80’e varan devlet garantisi sunmanın yanı sıra, faiz oranları için en alt sınırı içeriyor. 

İngiltere’nin sunduğu bu kurtarma kredisi programı çerçevesinde Maliye Bakanı Rishi Sunak ise şu ifadeleri kullandı: 

“Pandemi boyunca işleri, işçileri ve onların geçim kaynaklarını korumak için elimizden geleni yaptık. Şimdi de İngiltere ekonomisinin bazı kısımlarını güvenli bir şekilde yeniden iş sahipleri ve işletmeler ile paylaşıyoruz. Hükümet destekli olarak sunulan bu Kurtarma Kredisi Programı sayesinde; işletmelerin krizden kurtulmaları ve ihtiyaç duydukları finansal değerlere ulaşmaları için olanak sağlamayı hedefliyoruz.”

İLGİLİ HABERLER