İngiltere’nin İlk Transseksüel Hakimi Kritik Davaya Müdahale İzni İstiyor

 İngiltere’nin İlk Transseksüel Hakimi Kritik Davaya Müdahale İzni İstiyor

Photograph: Andrew Mason

İngiltere’nin ilk transseksüel yargıcı olan Victoria McCloud, transseksüel kadınların hukuki korumalarını önemli ölçüde etkileyebilecek kritik bir yüksek mahkeme davasına müdahale etme izni arıyor.

Yüksek mahkemede, “Kadın”ın hukuki tanımı üzerine yapılan bir davada For Women Scotland adlı kampanya grubunun getirdiği temyiz başvurusunda müdahil olacak. İntervensiyon yapanlar, dava tarafı olmadan bir dava ortaya koyabilirler.

Tartışmalı Yasa ve Transseksüel Hakları

For Women Scotland, kampanya grubu olarak, kamu kurullarındaki cinsiyet dengesini iyileştirmeyi amaçlayan İskoçya Halk Kurullarında Cinsiyet Temsili Yasası’nın transseksüel kadınları kapsayıp kapsamadığını sorguluyor.

Transseksüel Haklarını Koruma Çabası

McCloud, 1990’ların sonlarında cinsiyet geçişini yapmış ve ardından 2004 Cinsiyet Tanıma Yasası’na göre yasal cinsiyetini değiştirmiş biri olarak, başvurusunda Good Law Project tarafından destekleniyor. Başvurusunda, bir temyizin olumlu sonuçlanması durumunda -ki bu tüm İngiltere’yi etkiler- hukuki tanınmasının etkilerinden endişe duyuyor.

Avrupa Birliği’ne Göç Hazırlığı

McCloud ve ailesinin, For Women Scotland’un temyizi başarılı olursa, yasal olarak bir kadın olarak tanınmaya devam edeceği bir AB ülkesine göç etmeyi planladığı anlaşılıyor.

J.K. Rowling’in Desteklediği Mücadele

Yazar ve kampanyacı J.K. Rowling, eylem için For Women Scotland’un çevrimiçi bağış kampanyasına 70.000 sterlin bağışta bulundu. Good Law Project’in yürütme direktörü Jo Maugham, “Bu kadar etkili bir davada, trans bireylerin hayatlarını derinden etkileyen pek çok davanın, trans bireylerin odada olmadığı kararlarla sonuçlanması gerçeğine” dikkat çekti.

İLGİLİ HABERLER