• 20/05/2024

İptal edilen sınavların notlarını öğretmenler belirleyecek

 İptal edilen sınavların notlarını öğretmenler belirleyecek

İngiltere Yeterlilik ve Sınav Yönetmeliği Ofisi (Ofqual), İngiltere’de salgın nedeniyle iptal edilen GCSE ve A- Level sonuçlarının öğretmenlerin belirlediği notlarla değiştirileceğini doğruladı.

BBC’nin bildirdiğine göre; okullar bu yaz; deneme sınavları, kurs çalışmaları ve denemelerin bir kombinasyonunu kullanarak notları belirleyebilecek. Tüm konular için sınav kurulları tarafından belirlenen, isteğe bağlı değerlendirmeler olacağı, ancak sınav koşullarında ya da final notları şeklinde olmayacağı açıklandı. Sonuçlar ise olası itirazlara zaman tanımak için Ağustos ayının başında yayınlanacak.

EĞİTİM BAKANLIĞI BELİRLEYECEK

Avam Kamarasında, Eğitim Bakanı tarafından daha sonra belirlenecek olan yeni düzenlemeler, aylarca kapalı kalan okul ve öğrencilerin en iyi nasıl değerlendirileceğine dair danışıldıktan sonra karara bağlanacak.

TARTIŞMALI ALGORİTMA TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Geçtiğimiz yaz; Ofqual, U dönüşü ile öğretmenlerin kanaatlerini kullanmalarına izin vermeden önce, binlerce A seviyesi öğrencisinin sınav sonuçları tartışmalı bir algoritmaya sahip okul tahminleriyle düşürülmüştü. Son karara göre; notların geçen yıl ya da daha önceki yılların sonuçlarıyla uyumlu olması beklenmeyecek.

WILLIAMSON: ‘MÜMKÜN OLAN EN ADİL SİSTEM’

Eğitim Bakanı Gavin Williamson, “onları en iyi tanıyanlardan, öğretmenlerinden notlarını belirlemelerini” istemenin “mümkün olan en adil sistem” olduğunu söyledi.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda, sınavların yerine öğretmen tarafından değerlendirilen notların esas alınacağını duyurdu.

İLGİLİ HABERLER