İran’da eski bakan yardımcısına “İngiliz casusu” suçlamasıyla idam cezası

 İran’da eski bakan yardımcısına “İngiliz casusu” suçlamasıyla idam cezası

İran’da eski Cumhurbaşkanı Hatemi döneminde Savunma Bakanı Yardımcısı olan Ali Rıza Ekberi, İngiliz casusu olduğu suçlamasıyla idama mahkûm edildi.

İran’da İngiltere adına casusluk yapmakla suçlanan eski Savunma Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Ekberi, idam cezasına çarptırıldı. 2019 yılında tutuklanan eski İranlı yetkili iddiaları reddederken İngiltere, Tahran’ı karardan dönmeye çağırdı. Ailesi, Ekberi’nin hücre hapsine alındığını ve kendilerinden ‘son bir ziyaret’ için hapishaneye gitmelerinin istendiğini duyurdu.

‘BANA İLAÇ VERDİLER’

Daha önce yayınlanan bir ses kaydında Ekberi, “bir şişe parfüm ve bir gömlek” karşılığında çok gizli bilgileri ele geçirmekle suçlandığını anlatmıştı. Ekberi, “işlemediği” suçun itirafı için istihbarat tarafından 3 bin 500 saatten fazla sorgulandığını ve kendisine halüsinasyon gördüren ilaçlar içirildiğini savunuyor. Ekberi, 1997-2005 arasında iki dönem görev yapan reformist Muhammed Hatemi’nin cumhurbaşkanlığı sırasında Savunma Bakanı Ali Şamkhani’nin yardımcısıydı. İran İstihbarat Bakanlığı, İran-İngiltere çifte vatandaşlığına sahip olduğu belirtilen Ekberi’nin ülkenin hassas ve stratejik bilgilerini MI6 olarak bilinen İngiliz Gizli İstihbarat Servisi’ne verdiğinin “tespit edildiğini” duyurdu.

‘YEM BİLGİ’ İLE YAKALANDI

Bakanlık, şüpheler üzerine İranlı ajanların, Ekberi’ye kasıtlı olarak yanlış bilgiler geçmesini sağlayarak onun casus olduğunu ortaya çıkardığını öne sürdü. Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, “Bu, insan hayatını hiçe sayan barbar bir rejimin siyasi saikli bir eylemi” diyerek idam kararını kınadı, infazın durmasını istedi.

İLGİLİ HABERLER