İskoçya Başbakanı sinagogda hem Gazze´deki ailesi hem de Hamas kurbanları için dua etti

 İskoçya Başbakanı sinagogda hem Gazze´deki ailesi hem de Hamas kurbanları için dua etti

İskoçya Başbakanı sinagogda hem Gazze´deki ailesi hem de Hamas kurbanları için dua etti

İskoçya Başbakanı sinagogda hem Gazze´deki ailesi için hem de Hamas saldırısında ölenler için dua etti

İsrail’de meydana gelen saldırılar sonrası İskoçya’nın en büyük sinagogu Giffnock Newton Mearns Sinagogunda, İskoçya Yahudi Cemaatleri Konseyi bir tören düzenledi.

Törende 500 kadar cemaat üyesi, milletvekilleri, farklı dinlerin liderleri ve geçen hafta saldırılarda hayatını kaybeden Glasgow doğumlu genç Bernard Cowen’in annesi bulunuyordu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Cemaat Başkanı Timothy Lovat, “İsrail anavatanımız olabilir ama İskoçya evimizdir. Yaşayalım ve bugün, yarın ve daima barış ile düzen içinde birlikte dua edelim” cümlesinin ardından ölen gencin annesini mum yakmak üzere davet etti.

“ACINIZ ACIMIZDIR”

Hemen sonrasında İskoçya Başbakanı Humza Yousaf kürsüden kesin bir tavırla, “Geçen hafta İsrail’in güneyinde tanık olduğumuz korkunç saldırılarda üyelerini kaybeden İskoçya Yahudi Cemaatinin yanındayım” dedi. Başbakan’ın konuşması şöyle devam etti: “Bu vakadan etkilenen ailelere baş sağlığı diliyorum. Acı ve üzüntü dolu bu zamanlarda hiç şüphe etmeyin ki ben ve hükümetim masum insanların kaybının yasını tutan siz ve tüm cemaatlerin yanındadır. Acınız acımdır.”

Yousaf konuşmasında eşinin Gazze’de bulunan ailesi hakkında duyduğu endişeyi de dile getirdi. Yousaf’ın eşinin anne ve babası akraba ziyareti için Gazze’ye gitmiş ve orada mahsur kalmıştı.

Konuşmasını bitirdikten sonra sinagogdaki duaya katılan Yousaf çıkışında Cemaat Başkanı Lovat’ı alkışlar arasında kucakladı. Ardından Yousaf, Hamas kurbanının annesine de sarıldı.

İLGİLİ HABERLER