İsrail’in Refah’ta Filistinli Mültecilerin Kampını Bombaladı: 40 Kişi Hayatını Kaybetti

 İsrail’in Refah’ta Filistinli Mültecilerin Kampını Bombaladı: 40 Kişi Hayatını Kaybetti

İsrail’in Refah’ta Filistinli Mültecilerin Kampını Bombaladı: 40 Kişi Hayatını Kaybetti

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kampına düzenlediği saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti. Bu saldırı, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen gerçekleşti.

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail savaş uçakları, Refah’ın kuzeybatısında yer alan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının yakınındaki yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını hedef aldı. En az 40 Filistinlinin öldüğü bildirilen saldırıda çok sayıda çadır yıkıldı ve yandı.

Sağlık Ekiplerinin Müdahalesi

Filistin Kızılayı, saldırı sonrası sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu birçok kişinin cenazesi ve yaralıları hastanelere taşıdığını açıkladı. Görgü tanıkları, İsrail ordusunun kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın Açıklaması

Gazze Sağlık Bakanlığı, “İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısındaki mülteci kampını bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları devam ediyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Uluslararası Adalet Divanı’nın Kararı

UAD, 24 Mayıs’ta aldığı kararda İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasını, insani yardımları engellememesini ve suçları araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesini istemişti. Ancak İsrail bu kararı ihlal etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsrail’in Refah’ta sivil halka yönelik hunhar katliamlarını şiddetle kınıyoruz. Bu vahşete sessiz kalanlar işlenen suçlara ortak olarak tarihin kara sayfalarına geçecektir. İnsanlıktan en küçük nasibi olan herkesi hukuktan ve haktan yana olmaya ve bu barbarlığı acilen durdurmaya davet ediyoruz. Tüm imkanlarımızla mazlum Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER