• 14/04/2024

İstanbul Sözleşmesi: Angelina Jolie, Elif Şafak’a Konuştu

 İstanbul Sözleşmesi: Angelina Jolie, Elif Şafak’a Konuştu

Ünlü Hollywood oyuncusu Angelina Jolie, Elif Şafak ile İstanbul sözleşmesi ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi. Kadına yönelik şiddetle mücadele için büyük önem arz eden İstanbul Sözleşmesi, Türk hükümeti tarafından imzalanmadı ve bu dünya gündeminde büyük bir tepki yarattı. Angelina Jolie yaptığı pek çok sosyal proje ile defalarca gündeme gelmiş bir isim olarak, bu konuda da Türk kadınlarının yanında olmak istediğini belirterek, Elif Şafak’la konuştu.

Elif Şafak ile gerçekleştirdiği röportajda Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine değinen ve hükümetin bu sözleşmeyi onaylamaması üzerine, kadınların sokaklarda düzenledikleri protesto gösterilerinde sonuna dek haklı olduklarını dile getirdi. Angelina Jolie’nin konuyla ilgili diğer görüşlerinden biri ise şu;  “Bu çok büyük bir geri adım, kadınlar, çocuklar ve LGBTI bireyler için çok kötü sonuçları olacak” şeklinde konuştu ve ekledi;”Sözleşmeden çekilmenin iki mesajı var… İlki kadınlara hayatlarının önemli olmadığını söylüyorsunuz ve ikincisi ise, şiddet uygulayanlara suçlarının meşrulaştırılacağını söylüyorsunuz.” şeklinde açıklama yaptı.

Röportaj boyunca Elif Şafak’tan pek çok hikaye de dinleme fırsatı bulan Jolie, söyleşinin sonunda; bu konunun daha fazla tartışılması gerektiğini belirtti. Seslerin birlikte yükseltilmesi ve kadınların birbirini kollaması gerektiğini söyleyerek cümlelerini noktaladı.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir