• 20/05/2024

Jill Morris: “İngiltere’den Türkiye’ye rekor sayıda turist bekliyoruz”

 Jill Morris: “İngiltere’den Türkiye’ye rekor sayıda turist bekliyoruz”

Jill Morris: “İngiltere’den Türkiye’ye rekor sayıda turist bekliyoruz”

Birleşik Krallık’ın Ankara Büyükelçisi Jill Morris, Türkiye’ye 4 milyondan fazla İngiliz turistin gelmesinin beklendiği yıl için rekor bir turist akışı öngördüklerini açıkladı.

Morris, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanmasıyla modern ekonomilere uygun bir anlaşmanın olacağını belirtti. Büyükelçi Morris, Sabah’a yaptığı açıklamada, Britanyalıların Türkiye’yi ziyaret etmeye olan ilgisinin son yıllarda arttığını ifade etti. 2023 yılında 3,81 milyon Britanyalı turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve bu yıl için 4 milyonun üzerinde bir turist sayısı beklediklerini vurguladı.

Türkiye’nin Cazibesi

Morris, Türkiye’nin zengin kültürü, doğal güzellikleri, lezzetli mutfağı ve misafirperverliğinin Britanyalıları çektiğini belirtti. İstanbul’un yanı sıra sahil şeridindeki tatil bölgelerinin de büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

Artan Vize Başvuruları

Türkiye’den İngiltere’ye vize başvurularında artış olduğunu belirten Morris, özellikle öğrenci vizesi başvurularının önemli ölçüde arttığını söyledi. Standart vize başvurularının işlenme süresinin 3 hafta olduğunu ancak yaz aylarında yüksek talep nedeniyle gecikmeler yaşanabileceğini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER