• 03/03/2024

Johnson & Johnson Aşısı Pıhtılaşma Gerekçesiyle Durduruldu

 Johnson & Johnson Aşısı Pıhtılaşma Gerekçesiyle Durduruldu

Koronavirüs aşılarının yan etkilerine dair veriler gitgide çoğalırken, AstraZeneca’dan sonra şimdi de, Johnson & Johnson aşısı kan pıhtılaşmasına sebep olduğu gerekçesi ile durduruldu. ABD’de kullanılan ve yine ABD’de kullanımı durdurulmuş olan bu aşı sebebiyle, oldukça nadir de olsa pıhtılaşma vakalarının meydana geldiği bildirildi. 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu aşının durdurulması hakkındaki kararın; çok fazla ihtiyatlı davranılması sebebi ile alındığını belirtiyor. FDA, yapılan 6,8 milyon doz aşıda 6 ciddi kan pıhtılaşması vakasının görüldüğünü ifade ediyor. AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi’yle birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısında da benzer nadir görülen vakalar nedeniyle, kullanımını kısıtlama kararı alınmıştı. Astra Zeneca aşısına bağlı olarak 7 kişi hayatını kaybetmişti. 

FDA, Twitter’dan paylaştığı açıklamada, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ile birlikte aşının yapılmasından sonra ortaya çıkan 6 vaka hakkında incelemelerin devam ettiğini kaydetti. Vakaların hepsinin 18-48 yaş arası insanlarda görüldüğü ve semptomların aşıdan tam 13 gün sonra ortaya çıktığı şu ana dek elde edilen bazı veriler… Johnson & Johnson aşısını yaptıran ve 13 gün sonra yan etkilere maruz kalan kadınlardan biri hayatını kaybederken, diğerinin ise durumu ağır ve hala tedavi görüyor. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *