• 20/05/2024

Kanser tedavisi gören Kralı Charles görevine geri döndü

 Kanser tedavisi gören Kralı Charles görevine geri döndü

REUTERS/Suzanne Plunkett

İngiltere Kralı III. Charles, kanser tedavisi nedeniyle ara verdiği halka açık görevlerine geri döndü. Kral, University College London Hastanesi’ndeki Macmillan Kanser Araştırmaları Merkezi’ni ziyaret ederek uzun bir aradan sonra ilk kez kamuya açık bir etkinliğe katıldı.

Ziyaret öncesinde, Kral Charles, Kanser Araştırmaları Vakfının (Cancer Research UK) yeni hamisi ilan edildi. Görevi annesi Kraliçe II. Elizabeth’ten devralan Kral Charles, kendisine şubatta konulan kanser teşhisinden bu yana ilk kez bir halka açık programa katıldı.

Macmillan Kanser Araştırmaları Merkezinde Teknoloji Tanıtımı

Kral Charles, Kraliçe Camilla ile birlikte Macmillan Kanser Araştırmaları Merkezine giderek, kanser tedavisinde ve araştırmalarında kullanılan yeni teknolojileri tanıttı. Aynı zamanda merkezin çalışanları ve tedavi gören hastalarla da bir araya geldi.

Kral Charles, akciğer kanserinin ilerlemesini ve tedavinin neden başarısız olduğunu araştıran TRACERx projesi ekibiyle de görüştü.

Buckingham Sarayı’ndan Açıklama

Buckingham Sarayı, Kral Charles’ın kanser tedavisindeki durumu hakkında bilgi verdi. Açıklamada, “Majestelerinin tedavi programı devam edecek olsa da doktorlar gelişmelerden memnun. Bu nedenle Kral, az sayıda kamuya açık programa katılabilecek” denildi. Gelecek programların Kral Charles’ın tedavi sürecine göre planlanacağı belirtildi.

Kraliyet Ailesindeki Kanser Haberleri

Kraliyet ailesi, 2024’ün ilk aylarında bir dizi kanser haberi ile sarsıldı. Kral Charles’ın kardeşi Prens Andrew’ün eski eşi Düşes Sarah Ferguson’un ikinci kez kansere yakalanmasıyla başlayan süreç, şubatta Kral Charles’a kanser teşhisi konulmasıyla devam etti. Mart ayında ise Galler Prensi William’ın eşi Prenses Kate Middleton, sosyal medya aracılığıyla kanser tedavisi gördüğünü duyurdu.

Kral Charles, tedavi sürecinden bu yana sadece Paskalya Bayramı gibi özel günlerde ve resmi programlarda görüntülenmişti. Şimdi, tedavi süreci ilerledikçe kralın hangi kamuya açık etkinliklere katılacağı merakla bekleniyor. Kral Charles’ın kamuya açık etkinliklere dönüşü, tedavisinin başarılı geçtiğinin bir işareti olarak görülüyor.

İLGİLİ HABERLER