• 03/03/2024

Kapalı mekanlara girişte aşı sertifikası istenebilir

 Kapalı mekanlara girişte aşı sertifikası istenebilir

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, pubların gerek görmeleri halinde müşterilerinden aşı sertifikası talep edebileceklerini söyledi.

Johnson, dün Brileşik Krallık parlementosu Avam Kamarası komitesinde aşılama ve koronavirüs tedbirleri hakkında milletvekillerine bilgilendirme yaparken; Muhafazakar Parti miletvekili William Wragg, Johnson’a aşı sertifikası gösterme uygulamasının “Britanya gibi özgür toplumlara uygun olup olmadığı” sorusunu yöneltti.

Johnson, halen yürürlükte olan düzenlemelere göre, doktorların Hepatit B aşısı yaptırmış olmaları gerektiğini örnek göstererek, bu seçeneği tamamen safdışı bırakmamaları gerektiğini vurguladı.

Bunun üzerine Wragg, Başbakan’a, “Peki ama sıradan insanlar puba gittiğinde ne olacak” sorusunu yöneltti. Johnson da bu soruya, “Bu, pub işletmecilerinin isteğine bırakılabilecek durumlardan biri olabilir” yanıtını verdi.

Bu sözlere Muhafazakar Parti’den bir başka itiraz daha geldi. Milletvekili Steve Baker, böylesi bir durumun aşı olmaması önerilen kişilerin haksız bir şekilde cezalandırılması sonucunu doğuracağını belirtti.

Konuyla ilgili BBC’ye bilgi veren bir hükümet kaynağı, negatif test sonucunun ibraz edilmesi seçeneğinin de değerlendirildiğini söyledi.

İngiliz hükümetinden daha önce yapılan açıklamada; pub, restoran ve kafelerin 12 Nisan’da dış mekanda hizmet vermeye başlayacağı açıklaması gelmişti.

İLGİLİ HABERLER