Kullanılmayan Covid Aşılarına Ne Yapılacak?

 Kullanılmayan Covid Aşılarına Ne Yapılacak?

Bildiğiniz üzere Covid-19 dünyayı etkisi altına aldığı günden beri hızla aşı üretme çalışmalarına başlandı. Bazı ülkeler daha hızlı şekilde aşılama sürecine başlama şansı bulurken, bazı ülkeler aşı için kıvranmaya devam ediyor. Avrupa ülkelerinin çoğu covid aşısını hızla milyonlarca insana enjekte ederken, an geldi aşının yan etkileri sebebiyle insanlar hayatını kaybetti. AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları kan pıhtılaşmasına sebep olduğu gerekçesi ile mercek altına alındı. Bazı ülkeler ise bu aşıların kullanımını anında durdurdu. Peki kullanılmayan covid aşılarına ne olacak? 

Danimarka AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen durduran ilk ülke oldu. Çek Cumhuriyeti, Danimarka’nın kullanmadığı tüm AstraZeneca aşılarını almayı teklif etti. Estonya, Letonya ve Litvanya da kullanılmayan aşıları alabileceklerini açıkladı. AstraZeneca’ya bağlı olarak 7 kişi hayatını kaybederken, dünyanın dört bir yanından sağlık yetkilileri bunun çok küçük bir risk olduğunu söylüyor. 

İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’den oluşan Birleşik Krallık, AstraZeneca aşısının en çok kullanıldığı ülke olarak biliniyor. Şu ana kadar ortaya çıkan vakalara bakan sağlık yetkilileri 10 milyon kişide 40 civarında kan pıhtılaşması görülebileceğini ve milyonda bir kişinin ölebileceğini belirtiyorlar. Bu da ülkeleri Covid-19’a yakalanmak yerine, aşının yan etkilerini göze almaya teşvik ediyor.

Aşı Bağışı Başlayacak!

Durum böyle olunca dünya genelinde kullanılmayan aşılara ne olacağı konuşulmaya başlandı. Her ne kadar yan etkiler sebebi ile kullanılmıyor olsalar bile, komşu ülkeler AstraZeneca aşısına şimdiden talip oldu bile. Zamanla hazırlanan bir aşı bağışı programı ile bu aşılar komşu ülkelere bağışlanacak ya da satılacak. 

Satın alma durumu olmayan ülkeler için sadece AstraZeneca ya da Jonhson & Johnson değil, Çin aşıları da bağışlanacak. Hatta Çin aşılarının bu yıl sonuna dek minimum 190 ülkeye bağışlanması planlanıyor. Aşı sıkıntısı çeken fakir ve Covid-19’dan fazlasıyla etkilenmiş olan ülkelere öncelik verilecek. Böylece bu ülkelerdeki insanlar Çin aşısının işe yaramasını umacak ya da Avrupa ve Amerika’nın artık aşıları ile hayatta kalmaya çalışacaklar.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir