• 20/05/2024

Londra Belediye Başkanı’ndan Rus oligarkların evlerine el koyma çağrısı

 Londra Belediye Başkanı’ndan Rus oligarkların evlerine el koyma çağrısı

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, başkentte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ahbapı olan Rus oligarklara ait evlere el konması çağrısında bulundu.

The Independent’ın haberine göre, Khan, Ukrayna’nın istila edilmesine yönelik yaptırımların çarpıcı bir uzantısı olarak değerlendirilebilecek hamlenin, toplam değeri 1,1 milyar sterlin (yaklaşık 20 milyar TL) olan 100 lüks mülkü kapsayabileceğini söyledi.

Belediye Başkanı hamlenin yurtdışından alıcılara getirilecek yeni bir vergiyle desteklenmesi gerektiğini, böylece uygun fiyatlı konutlar için yılda 370 milyon sterlin (yaklaşık 7 milyar TL) toplanabileceğini ve Londra’nın uluslararası oligarklar için bir oyun alanı olarak kullanılmasının durdurabileceğini söyledi.

“Bakanlar çok fazla uzun süredir başkentimizdeki evlerin oligarkların paralarını koyduğu güvenli bir liman olarak kullanılmasına göz yumuyor, bu hem uluslararası itibarımızı hem de yerel konut piyasamızı olumsuz etkiliyor. Şimdi harekete geçme zamanı. Londra her zaman yabancı yatırımlara ve dünyanın dört bir yanından şehrimizi evi olarak seçen milyonlarca kişiye açık olacak. Fakat yurtdışındaki alıcılardan daha fazla katkıda ısrarcı olmak için proaktif önlemler almalı, açıklığımızı istismar etmek isteyenlere baskı yapmalı ve parayı Londralılar için sosyal ve diğer düşük maliyetli konutlara yatırım yapmaya harcamalıyız.”

Yolsuzlukla mücadele baskı grubu Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Londra’da toplam 1,1 milyar sterlin (yaklaşık 20 milyar TL) değerindeki mülkün yolsuzlukla suçlanan veya Kremlin’le bağlantılı Ruslara ait olduğunu tahmin ediyor.

İLGİLİ HABERLER