Londra YoungEast Festivali 18 yaşında

 Londra YoungEast Festivali 18 yaşında

Londra YoungEast Festivali 18 yaşında

Londra’da ilk olarak 18 yıl önce düzenlenmeye başlayan YoungEast Festivali, bu yıl 27 Mayıs Pazartesi günü saat 14:00’te Clissold Park içindeki The Old Church’de gerçekleştirilecek.

2006 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen bu festival, Türkiye’den tanınmış sanatçılar yerine, Londra’da yaşayan Türk toplumunun çocuk ve gençlerine sahne deneyimi kazandırmayı amaçlıyor. Festivalde sahne alan müzisyen ve topluluklar arasında, bugün birkaç albüm sahibi olup radyo ve televizyon programlarında yer alan, İngiltere, Avrupa ve Türkiye’nin saygın sahnelerinde konser veren gençler de bulunuyor.

Genç Müzisyenlerin Başarıları

Birçok genç müzisyen, Academy of Contemporary Music, Guildhall School of Music and Drama ve Centre for Young Musicians gibi prestijli okullara kabul edilmiştir. Ayrıca Music and Dance Scheme Award ve Hackney Mayor’s Music Awards gibi ödüller kazanmış olmaları, bu tür küçük festivallerin ne kadar işlevsel ve etkili olduğunu gösteriyor.

Piyano Serisi Katılımcıları

Bu yılki Piyano Serisi’nde sahne alacak genç yetenekler arasında Masal Sarıkaya, Haydar Dilberoğlu, Ronya Has, Mine Kaya, Kuzey Girgin, Eliz Uzun, Yaren Uyar, Ada Dilberoğlu, Şimal Uzun, Ayşe Çiçek, Sude Ercan, Dora Ciba, Renas Murdaymootoo, Rüya Lustgarten, Asil Temur, Janset Ercan, Yılmaz Gerçek, Rüzgar Uzun Fidan, Alihaydar Demir, Derin Ciba, Mehmet Dilberoğlu, Beren Doğan, Beren Yapıcı, Deniz İsyan İçöz ve Arda Karaoğlan yer alacak.

Klasik Gitar Serisi Katılımcıları

Klasik Gitar Serisi’nde ise Aylin Hurman, Beste Beyter, Enes Sevgili, Adar Kocaoğlu, Mayıs Eroğlu, Roni Murdaymootoo, Kuzey Yıldız, Alp Ercosman, Aras Ganidağlı, Berzan Yapıcı, Sarp Ercosman, Cihan Kartal ve Sude Kartal sahne alacak.

Hokkabaz Rock Topluluğu ve Performansları

YoungEast Festivali’nin bu yılki açılışı, 6 Mayıs Pazartesi günü Hokkabaz rock topluluğunun Babel Art House’daki solo konseri ile gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl “Dünyanın En Genç Rock Topluluğu” olarak sahneye çıkan Hokkabaz, Kuzey Yıldız, Alp Ercosman, Aras Ganidağlı, Beren Yapıcı ve Berzan Yapıcı’dan oluşuyor.

Berzan Yapıcı, yılda bir kez yerine altı sertifika alarak toplumumuza gurur yaşatırken, bateri çalmasının yanı sıra gitar, piyano ve bağlama eğitimi de alıyor. Sarp Ercosman ise henüz 6 yaşında olup Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple gibi klasik rock gruplarının eserlerini çalıyor. Toplulukta, 8 yaşında Grade 4 seviyesine ulaşan Kuzey Yıldız ve teori sınavında 100 üzerinden 100 puan alan Beren Yapıcı da bulunuyor.

Tiny Rock Destek Grubu

Hokkabaz konserinde “Support Band” olarak ilk kez sahneye çıkan “Tiny Rock”, 5 ile 7 yaşlarındaki çocuklardan oluşuyor. Asil Temur, Ronya Has, Haydar Dilberoğlu, Renas Murdaymootoo, Rüya Lustgarten, Roni Murdaymootoo ve Alihaydar Demir’den oluşan bu ekip, “Dünyanın En Genç Rock Topluluğu” ünvanını Hokkabaz’dan almaya aday.

Festival Biletleri ve Ulaşım

Stoke Newington Church Street N16 9ES adresinde gerçekleştirilecek festivali izlemek isteyenler, biletlerini kapıdan temin edebilirler. Bank Holiday gününe denk gelen bu etkinlik, hem genç yetenekleri keşfetmek hem de keyifli bir gün geçirmek için harika bir fırsat sunuyor.

İLGİLİ HABERLER