Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkçe öğrencileri için sertifika töreni düzenlendi

 Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkçe öğrencileri için sertifika töreni düzenlendi

Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkçe öğrencileri için sertifika töreni düzenlendi

Londra Yunus Emre Enstitüsü, 2022-2023 akademik yılı Türkçe öğrencilerinin yıl boyunca sürdürdükleri özverili çalışmalarını ve başarılarını kutlamak için 23 Haziran 2023 tarihinde Türkçe Sertifika Töreni gerçekleştirdi.

Londra Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültürü ve dilinin zenginliğini öğrenmeye çalışan ve Türkçe dil kurslarını başarıyla tamamlayan öğrencilere ev sahipliği yaptı. Sertifika Töreninde çeşitli seviyelerdeki öğrencilerin performansları da yer aldı. Çevrimiçi kurslar aracılığıyla yıl boyunca Türkçe öğrenen öğrenciler, sertifika töreninde kurs arkadaşları ve öğretmenleriyle yüz yüze tanışıp doğal ortamda Türkçe konuşmak için eşsiz bir fırsat sahip oldular. Kursiyerler, Türkçe konuşmanın yanı sıra enstitü tarafından hazırlanan Türk yemeklerini ve içeceklerini tatma imkânına sahip oldular.

Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş ve Türkçe Eğitim Koordinatörü Dr. Hadra Kübra Erkınay Tamtamış‘ın Türkçe öğrencilerinin yıl boyu göstermiş oldukları özverili çalışmaya vurgu yaptıkları konuşmalarla başlayan tören, A1, A2, B1, B2, C1 kurlarından toplam 75 Türkçe öğrencisinin başarıyla bitirdikleri eğitim yılı Ankara merkezde basılan sertifikalarını Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, Londra Eğitim Müşaviri Dr. Mevlüt Ceylan ve değerli Türkçe öğretmenlerinin ellerinden almaları ile başladı. Yeteneklerini sergiledikleri performanslar ve Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden bir seçkiyle devam etti.

Öğrencilerin sınıf arkadaşları ve sertifika töreni katılımcıları için hazırladıkları performans gösterilerinde A2.2 öğrencisi Brenda JEan Taylor fıkralar anlatırken, C1.2 öğrencisi Sam Jenkins, geçtiğimiz yıl sunuculuğunu üstlendiği TRT’nin “Şehrime Hoş Geldiniz: Londra” programının kamera arkası hikâyeleriyle katılımcılara sunum yaptı. B1.2 öğrencisi NAtalie Wyngard’ın tekerlemelerinin ardından B1.2 öğrencisi Cristina Magdalena Ionita’nın heyecanlı yarışma programı “Yakışır”ı sunmasıyla devam etti. B2.2 öğrencisi Fuat Rizwi’nin, Türkiye Şehirlerini Tanıyoruz: Bursa gezisini anlattığı sunumuyla izleyenleri büyüledi. Tören, aralarında Ben Archer, Donata Rogozik, Zeinab Hendawi ve Peter Nimmo’nun da bulunduğu bir grup A1.2 öğrencisinin genç neslin ruhunu ve enerjisini yakalayan, gençlere moral veren Gençlik Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Gece hatıra fotoğrafları, Türk mutfağından eşsiz ikramlarla sona erdi.

Londra Yunus Emre Enstitüsü 2010 yılında kapılarını açmasından bu yana Türkiye ile Birleşik Krallık arasında dostluğun güçlendirilmesi adına ismiyle de müsemma olduğu 13. yüzyılda yaşamış büyük tasavvuf şairi Yunus Emre’nin insanlık ve barış öğretileri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Açılışından bu yana Enstitü’nün en önemli çalışmaları arasında şimdiye kadar toplamda 2000’i aşan ve halen de artmakta olan öğrenci sayısı ile Türkçe kurslarıdır. Pandemi kısıtlamaları ile Enstitü derslerini çevrim içi platforma taşıyarak Birleşik Krallık’tan ve dünyanın dört bir yanından Türkçe öğrenmek isteyenler için erişilebilir kılmıştır. 

Londra Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Kursları ve etkinlikler hakkında bilgi almak için lütfen Londra Yunus Emre Enstitüsünün Web Sitesini ziyaret edebilir: https://yeelondon.org.uk/. Daha fazla bilgi almak için londra@yee.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. 

İLGİLİ HABERLER